W czwartek, 13 czerwca o godz. 11.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbyło się podsumowanie letniego semestru gry edukacyjnej dla dzieci i młodzieży – Gdańskie Miniatury, której tematem były postacie i historie wielkich kobiet Pomorza. Na spotkaniu obecni byli uczestnicy i uczestniczki projektu oraz ich szkolni wychowawcy. Rozwiązany został trwający w tej edycji konkurs i wręczono nagrody – bilety do teatrów, kina, muzeów oraz gry planszowe Krakowskiego Szlaku Kobiet. Gośćmi finału były przedstawicielki fundatorów nagród z: Teatru Miniatura, Wydziału Edukacji Muzeum Narodowego w Gdańsku, CSW „Łaźnia” oraz Fundacji Wspólnota Gdańska.

Instytut Kultury Miejskiej

Fot. Agata M. Maj

Od marca do czerwca ponad 600 uczniów i uczennic gdańskich szkół poznawało miejsca związane z kobietami ważnymi dla historii i tożsamości Gdańska. Odnaleźli na kartach historii miasta pisarki, których losy splotły się z miastem, odkryli zasłużone dla nauki studentki Politechniki Gdańskiej, niepokorne gdańszczanki, które miały odwagę realizować swoje marzenia, oraz artystki sceniczne – aktorki i piosenkarkę. Po trasach można było się poruszać samodzielnie, bądź wziąć udział w zorganizowanym spacerze z profesjonalną przewodniczką Ewą Czerwińską oraz Ewą Kowalską, autorką portalu turystycznego iBedeker, która rejestrowała spacery i wypowiedzi ich uczestników.

O zaletach Gdańskich Miniatur „Nie ma historii bez kobiet” mówi założycielka bloga iBedeker, Ewa Kowalska: „Letnia edycja spacerów jest zazwyczaj przyjaźniejsza przede wszystkim ze względu na pogodę. Znacznie przyjemniej zwiedza się miasto przy dodatnich temperaturach. To sytuacja bardziej komfortowa dla przewodniczki, dla słuchaczy, ale i dla mnie, osoby towarzyszącej wydarzeniu z kamerą w ręku. Tematyka ostatniej edycji była bardzo przyjazna, okraszona wieloma ciekawostkami, dzięki czemu w spacerach mogły brać udział młodsze dzieci. Myślę, że to dobry kierunek.”

Efekty Gdańskich Miniatur mogą być widoczne w przyszłej edukacji uczestników: „Mam wrażenie, że spacer po Politechnice Gdańskiej był szczególnie interesujący, bo niósł nie tylko wiedzę o gdańskich kobietach nauki, ale dla starszej młodzieży był często pierwszym kontaktem z uczelnią techniczną. Kto wie, może ta wędrówka sprawi, że na Politechnice Gdańskiej pojawi się więcej studentek? Dziewczyny robiły wrażenie zainteresowanych historiami kobiet o ścisłych umysłach, ale również właśnie uczelnią – uczelnią wciąż dość mocno kojarzoną jedynie z mężczyznami. A niesłusznie.” – kontynuuje Ewa Kowalska.

Gdańskie Miniatury łączą poznanie historii miasta z grą terenową i konkursem. Poznawana historia jest żywa, pokazywana przez pryzmat charakterystycznych miejsc, detali architektonicznych i postaci z nimi związanych. Projekt skierowany jest przede wszystkim do szkół, chociaż mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani nietypową formą poznania historii Gdańska.

Przez cztery lata zabawa miała różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. W roku szkolnym 2012/2013 przyglądaliśmy się wielkim kobietom w historii Pomorza.

Ze wszystkimi trasami można zapoznać się na stronie: www.ikm.gda.pl

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partnerzy: Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Teatr Miniatura, Fundacja Wspólnota Gdańska, CSW Łaźnia, Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, Kino Helios, Muzeum Narodowe w Gdańsku, portal iBedeker.

Lista nagrodzonych:

Szkoła Podstawowa nr 65 im. Liczmańskiego w Gdańsku, klasa IV a – Bilety do teatru Miniatura, teatru Wybrzeże, kina Helios, gra planszowa

Szkoła Podstawowa nr 65 im. Liczmańskiego w Gdańsku, koło historyczne – Warsztaty w Muzeum Narodowym

Akademia Gdańskich Lwiątek, Milenka Chuk – Bilety do teatru Miniatura, teatru Wybrzeże, kina Helios, gra planszowa

Szkoła Podstawowa nr 4 w Gdańsku, klasa VI b – Bilety do teatru Miniatura

Szkoła Podstawowa nr 4 w Gdańsku, koło historyczne – Warsztaty w Muzeum Narodowym

Gimnazjum nr 19 w Gdańsku, Klub Miłośnika Gdańska – Bilety do kina Helios, teatru Wybrzeże

Gimnazjum nr 18 w Gdańsku, Gimnazjum nr 18 w Gdańsku, klasy I b, I c, I d – Warsztaty w Operze Bałtyckiej

Zespól Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 5, klasa II b – Warsztaty w Muzeum Narodowym

IV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, klasa II b,
VIII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, klasy I d, II b,
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rumi, klasy I a, I b,
Zespół Szkół Morskich w Gdańsku, klasa III h – Gra planszowa

Gimnazjum nr 4 w Gdańsku, klasy II a, III B – Warsztaty w CSW Łaźnia

Osoby, które nie były obecne na rozdaniu nagród, a są wymienione na liście mogą odebrać je osobiście w Punkcie Informacji Kulturalnej przy ul. Długi Targ 39/40, pon – pt, godz. 10.00 – 18.00, sob – nd, godz. 12.00 – 16.00, mail: [email protected] tel. 58 301 2016.

Tekst: Marta Bednarska
Fot. Agata M. Maj, stażystka IKM