Gdańskie Miniatury to projekt realizowany przez Instytut Kultury Miejskiej, a skierowany do uczniów i uczennic gdańskich szkół. Tak było dotychczas – podczas Europejskiej Nocy Muzeów, zadebiutował jako pomysł na spędzenie wolnego czasu przez mieszkańców Trójmiasta. 

Gdańskie Miniatury - Noc MuzeówPodczas sobotniej Nocy Muzeów odbyły się trzy godzinne spacery po Głównym Mieście. Mieszkańców oprowadzała licencjonowana przewodniczka miejska Ewa Czerwińska, która w ten sposób ułożyła narrację, aby poruszyć (prawie) wszystkie tematy, omawiane dotychczas podczas spacerów z dziećmi i młodzieżą. Wędrując z Długiego Targu, poprzez Długie Pobrzeże i ulicę Mariacką ku Bazylice Mariackiej, usłyszeliśmy gdańskie legendy, poznaliśmy najbardziej znane zabytki, a całość spinały opowieści o znakomitych, a nie zawsze znanych postaciach.

– Kim była Deotyma? – na to pytanie niewiele osób potrafiło odpowiedzieć, co z jednej strony martwi, a z drugiej świadczy o potrzebie organizowania tego rodzaju edukacyjnych spacerów dla mieszkańców. Bardzo liczę, że za rok Gdańskie Miniatury staną się ważnym elementem kalendarza Europejskiej Nocy Muzeów w Gdańsku.

Osoby zainteresowane udziałem w bezpłatnych spacerach (z przewodnikiem i dla mieszkańców), organizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej, zachęcam do zajrzenia na stronę www.ikm.gda.pl

Zapraszam do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z wydarzenia

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=wwJnaC90g_0[/youtube]

Uwaga – najbliższy spacer z cyklu Gdańskie Miniatury, dedykowany mieszkańcom Trójmiasta, odbędzie się 30 maja na Biskupiej Górce.