Ruszył kolejny cykl Gdańskie Miniatury, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej i iBedeker.pl. W rozpoczętym roku szkolnym dzieci i młodzież poznają kobiety, które zapisały się na kartach historii Gdańska. 

Słońce! Kiedy pod Bramą Zieloną zebrała się pierwsza grupa dzieci inaugurujących spacer „Królowe i mieszczki w Gdańsku”, towarzyszyły im promienie słońca i ciepło. Niestety, piękna aura stopniowo przemieniała się w jesienną pluchę. Ostatniej, najstarszej grupie młodzieży towarzyszył już głównie deszcz. Deszcz!

W spacerze, podczas którego przewodniczka Ewa Czerwińska opowiadała historie przygotowane przez historyka Krzysztofa Murawskiego, wzięli udział uczniowie i uczennice z gdańskich szkół. Trasa wiodła od Zielonej Bramy, w której w 1646 roku zatrzymała się przyszła królowa Polski Maria Gonzaga; przez Długi Targ i Długą, a zakończyła się na ul. św. Ducha, pod kamienicą, w której urodziła się Joanna Schopenhauer – autorka „Gdańskich wspomnień z młodości”.

Po wspólnym spacerze uczniowie i uczennice wiedzą już, że nie ma historii bez kobiet. One zawsze wpływały na rozwój świata, chociaż najczęściej nie staływ pierwszych szeregach.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WFzn6BlBrFI[/youtube]

Miłym urozmaiceniem wędrówek było losowanie upominków. Każdy spacer rozpoczynał też cukierkowy poczęstunek ufundowany przez hurtownię artykułów spożywczych Tradis.
Zegarmistrz z ul. Długiej podarował dzieciakom czapeczki i dziewczęce zegarki, a dzięki Miastu Gdańsk do rąk uczniów i uczennic trafiły balony, smycze, pluszowe lewki, notesy i plany miasta. Dziękujemy:)

Tych, których ciekawią miejsca i osoby poznawane podczas spaceru zachęcamy do lektury dokładnego opisu na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.