Nawiązując do Międzynarodowego Dnia Dzieci-Żołnierzy, Gdańskie Miniatury ruszyły szlakiem pomników upamiętniających ofiary bitew i walk. Wśród ofiar były również dzieci.

Gdańskie Miniatury

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy jest obchodzony na świecie od 2002 r., a zapoczątkowany został kampanią „Red Hand Day”, czyli „Dzień Czerwonej Ręki”. Na pamiątkę dnia 12 lutego 2002 r., kiedy to wszedł w życie Fakultatywny Protokół do Konwencji Praw Dziecka o zakazie wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych, zostało ustanowione to niezwykłe święto.

Na trasie miniaturowych wędrówek były pomniki, które często mijamy nie znając ich znaczenia – Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, pomnik w hołdzie Harcerzom i Harcerkom pomordowanym w czasie II wojny światowej, pomnik upamiętniający Kindertransporty czy wreszcie Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy, to miejsca, o których uczestnikom i uczestniczkom spaceru opowiadała licencjonowana przewodniczka miejska Ewa Czerwińska.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uF7LSSZ5wZ8[/youtube]

Gdańskie Miniatury od 2009 roku pomagają dzieciom i młodzieży z gdańskich szkół odkrywać tajemnice miasta. Lutowy spacer był szczególny, ponieważ jego tematyka przypominała smutne losy dzieci żyjących podczas wojny. Usłyszane historie w sposób specjalny działały na emocje młodych odkrywców, a głównie było to widoczne przy pomniku upamiętniającym Kindertransporty. Ten bardzo ciepły w wyrazie pomnik jest najczęściej kojarzony z radosnym czasem wakacyjnych wyjazdów, tymczasem jest poświęcony żydowskim dzieciom, które uciekając przed pewną śmiercią z rąk hitlerowskich oprawców, w 1939 roku wyjechały bez rodziców do Wielkiej Brytanii. Dla większości z nich rozstanie przy dworu było ostatnim pożegnaniem… Tablice informujące o rzeczywistym powodzie ustawienia pomnika są mało widoczne, trudno więc się dziwić, że mieszkańcy i turyści chętnie robią sobie przy nim tzw. słitfocie. Uczestnicy i uczestniczki ostatniego „miniaturowego” spaceru mają już świadomość, że brązowy pomnik przy Dworcu Głównym w Gdańsku ma w podtekście bardzo smutną historię.

Autorką opracowania spaceru zorganizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej jest Anna Zielińska, z którą współpracowali: Anna Urbańczyk, Dominika Ikonnikow, Agnieszka Mencel i Marcin Fedoruk. Mapkę graficznie opracowała Agata Graban, a pomysłodawczynią projektu jest Małgorzata Kmicińska. Organizacyjnie nad spacerem czuwały: Anna Urnbańczyk i Larysa Sałamacha.

Lektura uzupełniająca;

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy 1 listopada 2013 r.