Spacery z cyklu Gdańskie Miniatury poszukiwały w grudniu śladów renesansu i manieryzmu, o które w mieście nad Motławą nie jest trudno. Wspólnie wędrowaliśmy wzdłuż Drogi Królewskiej…

Gdańskie Miniatury / Fot. Dominika Ikonnikow

Gdańskie Miniatury / Fot. Dominika Ikonnikow

Grudniowe wędrówki zamknęły szósty (kalendarzowy) rok funkcjonowania projektu Gdańskie Miniatury. Wiele się w tym okresie zmieniło, ale najistotniejsze wydaje się wsparcie cyklu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu od 2015 r. spacery z przewodnikiem są ofertą skierowaną nie tylko do szkół, ale również dla rodzin i grup nieformalnych.

Autorem grudniowej trasy „Style architektoniczne w Gdańsku – renesans i manieryzm cz. I” jest Klaudiusz Grabowski – historyk sztuki i znawca Gdańska. Uczestnikom i uczestniczkom spacerów zaproponował bliższe poznanie Bramy Długoulicznej, zwanej Złotą Bramą, kamienicy Czirenbergów-Frederów, Domu Schumannów, Fontanny Neptuna i Zielonej Bramy. Prowadząca spacer – licencjonowana przewodniczka Ewa Czerwińska, nie tylko przekazywała sporą dawkę wiedzy, ale też zachęcała do rozwiązywania quizu, który jest elementem gry miejskiej Gdańskie Miniatury. Padły więc pytania o atrybut Sławy – postaci alegorycznej zdobiącej Bramę Długouliczną; o zdobienia na kamienicach Czirenbergów i tej stojącej przy ul. Długiej 45; oraz o herby wpisane w Bramę Zieloną i kratę otaczająca Fontannę Neptuna.

Szczegóły trasy grudniowego zwiedzania można znaleźć na stronie www.ikm.gda.pl

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JoOTjweRQ4Y[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nAXOlnQ5qZU[/youtube]

Grudniowa aura nie zawsze sprzyja spacerom. Pogoda towarzysząca dzieciom i młodzieży, biorącym udział w wydarzeniu w środę, 16 grudnia, była wyjątkowo nieprzyjazna – tym większy szacunek dla młodych gdańszczan i gdańszczanek oraz ich opiekunów, że dotrwali do końca. Mamy nadzieję, że mimo mrozu zapamiętaliście Drodzy Spacerowicze – chociażby nazwisko Abraham van den Blocke – to naprawdę ważna postać w historii Gdańska.
Sobotni spacer, tym razem dedykowany grupom nieformalnym – też nie był łatwy. Ewa Czerwińska musiała wyjątkowo wytężać głos, jednak liczymy, że Państwo biorący udział w spacerach w dość niezwykłych okolicznościach, byli zadowoleni.

Tego zadowolenia i radości z możliwości wspólnego odkrywania Gdańska w nadchodzącym roku 2016, życzę Państwu w imieniu wszystkich osób biorących udział w projekcie Gdańskie Miniatury. Ewa Kowalska

Zrzut ekranu 2015-12-23 o 20.37.05

ikm_yellow_RGB_biale tlo [Converted]