Podczas marcowego spaceru uczestnicy i uczestniczki projektu Gdańskie Miniatury zawędrowali na południowe fortyfikacje Gdańska.

Gdańskie Miniatury

„W marcu jak w garncu” – to stare, polskie przysłowie sprawdziło się podczas czwartkowego spaceru wiodącego wzdłuż południowych fortyfikacji Gdańska. Ponad sto pięćdziesiąt osób, które skorzystało z oferty edukacyjnej przygotowanej przez Instytut Kultury Miejskiej, było podzielonych na trzy grupy. Każda z nich miała odmienną pogodę. Najwięcej szczęścia miała młodzież jako ostatnia zwiedzająca miasto – im towarzyszyło słońce. Wcześniejsze grupy walczyły z wiatrem i deszczem, ale dotrwały do końca. Należą im się ogromne słowa uznania:)

Przewodniczka Ewa Czerwińska rozpoczynała swoją opowieść przy Baszcie Białej, zbudowanej na niecodziennym planie podkowy i strzegącej wejścia na Plac Wałowy, na którym przed wiekami odbywały się musztry. Dzisiaj w tym miejscu nie słychać żołnierskich komend – latem odbywają się tutaj wydarzenia artystyczne i okoliczne dzieciaki korzystają z urządzonego placu zabaw, a na co dzień cały plac jest ściśle otoczony wianuszkiem parkujących samochodów. Zachodnią granicę placu zamyka Mała Zbrojownia.

– Skoro jest Mała Zbrojownia, to pewnie jest też duża. Wiecie gdzie się znajduje? – pytała przewodniczka, a uczestnicy i uczestniczki mieli ogromny problem z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=iOeyupROguA[/youtube]

W dalszej części edukacyjnego spaceru przeszliśmy obok Bastionu Gertuda, przystanęliśmy przy Bramie Nizinnej i wspięliśmy się na Bastion Żubr, który wyzwolił w młodzieży niezwykłe pokłady energii. Ambicją większości młodych ludzi było wbiegnięcie na wzniesienie:) Największe zdumienie uczniów i uczennic wzbudziła informacja, że w okolicy bastionu, w 1852 r. powstał pierwszy w Gdańsku dworzec kolejowy.
Wspólne wędrówki kończyły się przy Śluzie Kamiennej. Większość uczestników i uczestniczek projektu znała już to miejsce z wcześniejszych spacerów z rodzicami lub szkołą, ale dzięki narracji opartej na materiale przygotowanym przez Annę Zielińską we współpracy z Dominiką Ikonnikow i Agnieszką Mencel, pogłębili wiedzę na temat południowych fortyfikacji Gdańska.
Zapisy na spacery prowadziła Larysa Sałamacha.

Szczegółowo można sie zapoznać z trasą na stronie – www. ikm.gda.pl

Opracowanie graficzne: Agata Graban
Redakcja: Anna Urbańczyk
Korekta: Joanna Szymula
Pomysłodawczyni projektu: Małgorzata Kmicińska

Lektura uzupełniająca:

Południowy ciąg fortyfikacji Gdańska