W sobotnie południe ul. Piwna w Gdańsku stała się wyjątkowo wielokulturowa. Nie był to jednak efekt wizyty egzotycznych turystów, ale raczej powrót do wielokulturowości charakterystycznej dla międzywojennego Gdańska. W Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk odbył się wernisaż wystawy  „Wielokulturowość Wolnego Miasta Gdańska”.

Tematyka wystawy okazała się szalenie atrakcyjna. Przyciągnęła rzeszę mieszkańców „Trójmiasta” zainteresowanych wielokulturowym życiem toczącym się w Wolnym Mieście Gdańsku. W niewielkim muzeum przy ul. Piwnej pojawili się nie tylko jego przyjaciele i stali bywalcy.
W roli kustosza wystąpił Aleksander Masłowski, chętnie odpowiadający na pytania zwiedzających, których interesowały przede wszystkim loże masońskie w Gdańsku, a to za sprawą niezwykłego eksponatu – pochodzącego z 1906 r. fotela należącego do Eugenii pod Ukoronowanym Lwem, ostatniej loży działającej w Gdańsku, zlikwidowanej w 1937 r. Mebel został „odkryty” przez członków Towarzystwa Przyjaciół Gdańska w gabinecie prezesa organizacji zrzeszającej pracodawców z Pomorza. Kiedy pasjonaci dostrzegli na oparciu fotela okaleczony emblemat loży wiedzieli, że mają do czynienia ze swego rodzaju skarbem.

Niejako w cieniu niezwykle medialnego fotela pozostał brązowy, pozłacany świecznik. Dziesięć lat temu na śmietniku przy Dworze Roemerów na Matarni znalazł go Piotr Mazurek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańsk. Niemal dekadę niezwykłe znalezisko  czekało na konserwację, która ukończyła się… w przeddzień wernisażu.

–  Świecznik jest niezwykle pięknie zdobiony – to symboliczny gryf obejmujący łapą kulę ziemską i walczący jednocześnie z wężem, już od mitycznych czasów symbolem zła. Precyzja wykonania jest niebywała – widać nawet jęzor węża. Dzisiaj po raz pierwszy po około 70 latach zapłonęła w tym świeczniku świeczka – cieszył się Piotr Mazurek.

Trzonem ekspozycji są pamiątki po mieszkańcach przedwojennego miasta i tablice poglądowe, opowiadające o mniejszościach narodowych oraz religiach Wolnego Miasta Gdańska.

Wystawa będzie czynna do 15 kwietnia, ale uwaga – wyjątkowy fotel będzie można ponownie oglądać w Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk dopiero od początku marca. Do tego czasu swoim nowym-starym „skarbem” chcą się nacieszyć Pracodawcy Pomorza.

Wielokulturowość Gdańska – spacer

W sezonie zimowym i wiosennym, muzeum otwarte jest w godzinach 12.00 – 17.00, we wszystkie dni, z wyjątkiem poniedziałku.
Wstęp – 5 zł dorośli. Dzieci, seniorzy oraz posiadacze kart turystycznych i kart do kultury otrzymują zniżkę.
Dodatkowe informacje – Piotr Mazurek – 602 278 051