W czwartek, 11 lipca, w Filii Gdańskiej odbyło się spotkanie promocyjne książki „Kobiety”, której autorem jest  Waldemar Nocny. 

Waldemar Nocny Filia GdańskaWaldemar Nocny jest miłośnikom historii Gdańska, znanym z serii książek o dzielnicach naszego miasta. Nie wszyscy jednak wiedzą, że publikuje też literaturę piękną. Po „Trzynastym kilometrze”, dwutomowej „Regule Trzech” i „Do wkrótce” – przyszedł czas na powieść „Kobiety”.

Na spotkaniu pojawiło się około pięćdziesiąt osób, w większości znajomych pisarza i miłośników jego twórczości, co spowodowało, że wytworzyła się niezwykła, prawie rodzinna atmosfera, pełna spokoju i ciepła. Podczas promocji dowiedzieliśmy się, że książka „Kobiety” przewrotnie opowiada historię mężczyzny – fotoreportera w przełomowym 1989 roku. Akcja w większości dzieje się na Wyspie Sobieszewskiej, miejscu zamieszkania autora. Jawi się ona jako „mała ojczyzna” ze swoimi legendami, powtarzanymi przez rybaków plotkami, mającymi nieco folklorystyczny wymiar.

Waldemar Nocny wybrał do przeczytania kilka fragmentów, żeby pokazać o czym jest książka, ale także skąd wziął się na nią pomysł, skąd czerpał inspirację. Autor nie ukrywał, że wiele z sytuacji zostało zainspirowanych przeżyciami prawdziwych ludzi. Jednak jak zaznaczył, wszystko zostało przerobione literacko tak, aby pasowało do jego koncepcji. To o czym mówił, zostało podparte wybranymi fragmentami książki. Czytał je aktor Florian Staniewski. Zrobił to w taki sposób, że kiedy były to momenty smutne – to słuchacz odczuwał smutek, kiedy były elementy humorystyczne – słuchacz się uśmiechał. Nadal nie możemy wyjść z podziwu dla jego kunsztu aktorskiego.

„Kobiety” to książka o życiu i miłości, mimo swojej niezbyt wielkiej objętości (około 200 stron), pozwalająca na zastanowienie się nad życiem bohaterów, ale także nad naszym życiem. Wiele z takich refleksji na pewno będzie dotyczyło powrotów, które stały się niejako motywem przewodnim tego dzieła.

Tekst: Pamela Filipczyk i Marek Zalewski – studenci Wydziału Historii UG, specjalizacja edukacja regionalna, odbywający praktyki studenckie na iBedeker.pl