Ten spacer to zaledwie dwa kilometry, czyli odległość adekwatna do jesiennej pogody na wiosnę. A że tłumów turystów jeszcze nie ma, to walor dodatkowy. Zapraszam na krótką wędrówkę po ulicy Bałtyckiej i Parku Jelitkowskim.

Ulicę Bałtycką w Gdańsku zdobi zabytkowy zespół domów rybackich, pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. 

Domki jak dla krasnoludków wciąż czekają na gruntowny remont, tymczasem w 2015 roku ulicę pokryła kostka, a niewielki, wcześniej zaniedbany placyk zyskał rekreacyjne oblicze.

Uliczka jest pełna kontrastów. Najemcy w zależności od swojej świadomości społecznej i estetycznej, starają się stworzyć przyjazny do życia klimat, w niestandardowy sposób zdobią elewacje domów, ale także borykają się z odwiecznym problemem zalegających odpadów. 

A kiedy nacieszymy oczy niezwykłym klimatem nadmorskiej wioski, docieramy do Potoku Oliwskiego, stanowiącego północną granicę Parku Jelitkowskiego.

Przed nami zadbane alejki z ciągiem dla pieszych i ścieżką rowerową, ławki, kosze na śmieci (ich obecność nareszcie staje się normalnością), a także zdrój uliczny potocznie zwany poidełkiem.

Wzdłuż traktu pieszo-rowerowego, czyli ulicy Jantarowej, na turystów czekają różnej klasy punkty gastronomiczne. W okresie wakacji będą tętniły życiem…

Północną granicę parku stanowią zabudowania, warto więc odbić w kierunku ul. Jelitkowskiej.

Czy lokal przy ul. Jelitkowskiej 6 powróci kiedyś na gastronomiczną mapę Gdańska? Dzisiaj straszy swoim wyglądem:(Park Jelitkowski został założony w 1875 roku i pełnił rolę parku kuracyjnego. W 1909 roku na jego terenie został zbudowany Dom Zdrojowy, który oferował kuracjuszom restaurację, bufet kawowy, łazienki dla kobiet i mężczyzn oraz sale wypoczynkowe, a na przedłużeniu wyjścia z budynku zbudowano molo z przystanią statków żeglugi przybrzeżnej. Obiekt przetrwał II wojnę światową (jedynie molo zostało zniszczone, a następnie rozebrane), ale od lat 60. XX jego stan ulegał stopniowemu pogorszeniu. Pod koniec XX wieku w lokalu zaczęła funkcjonować restauracja Parkowa. 
W 2016 roku Radni Miasta Gdańska zdecydowali o przyjęciu projektu planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Parku Zdrojowego w Jelitkowie, dopuszczającego wyburzenie pozostałości po dawnym Domu Zdrojowym i zbudowanie w tym miejscu hotelu – pisze o tym Krzysztof Koprowski na łamach portalu www.trojmiasto.pl.

Wracając na parking przy rekreacyjnym placyku w ciągu ul. Bałtyckiej, żegnamy się z parkiem przechodząc przez drewniany mostek nad Potokiem Oliwskim.

Pomysł na spacer w Gdańsku