Stało się. Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku już wkrótce zacznie być realizowany, bowiem umowa na jego budowę została podpisana.

Uroczystość odbyła się na terenie Portu Gdańsk. Aby dojechać do bramy numer 7, przez którą można się było dostać na teren portu, trzeba było minąć Dworek Fischera. Smutny to widok…

Z miejsca, w którym miało się odbyć podpisanie dokumentów, pozwalających na rozpoczęcie budowy tunelu pod Martwą Wisłą, szalenie się cieszyłam. Miałam nadzieję, że będę miała okazję ogarnąć wzrokiem i obiektywem aparatu tereny portowe – na co dzień niedostępne i całkowicie mi obce. Niestety pomyliłam się, a wszystkiemu była winna… doskonała organizacja uroczystości. Spod bramy wjazdowej goście uroczystości byli dowożeni luksusowym busem wprost pod wejście do potężnego namiotu, pełniącego salę konferencyjną. Na zdjęcia portu nie było szans…

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=X2hs4X2nKoE[/youtube]

Zanim doszło do podpisania stosownych dokumentów, padło wiele słów opisujących rozpoczynającą się inwestycję. O jej szczegółach można przeczytac na portalu www.trojmiasto.pl. Najwięcej owych słów wygłosił Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Było i o pogodzie, i o „Apoteozie Gdańska„, i  o ludziach, i o kosztach, i o porcie, i wreszcie o wierceniu tunelu w… Warszawie. Prezydent pozostawał nieczuły na ziąb coraz bardziej dokuczający gościom, nie wiedział też, że moje ręce mdleją od trzymania kamery. Szczęśliwie po dziesięciu minutach swojej wypowiedzi sam zaczął pocierać zmarznięte dłonie i oddał mikrofon:)

Prezes GIK – Ryszard Trykosko i prezes Hydrobudowy Polska – Jerzy Ciechanowski krótko i po inżyniersku zapowiedzieli sprawną realizację projektu.

Podpisanie przez zainteresowanych umowy na budowę tunelu, zapoczątkowało trzyletni okres wytężonej pracy, której efektem będzie usprawnienie komunikacji w Gdańsku.

Apoteoza Gdańska Izaaka van den Block

Symboliczny początek wiercenia