II LO w GdańskuW budynku II Liceum Ogólnokształcącego, nieopodal portierni, w której przez lata „urzędowała” Jadwiga Gaca, ulubiona przez uczniów woźna, zawisła granitowa tablica jej poświęcona. Została ufundowana przez absolwentów liceum, którzy ją pamiętają jako pogodną opiekunkę „uciemiężonej” w szkole młodzieży.

Tablica z pewnością nie wpisze się w program wycieczek turystycznych po Gdańsku, ale zawsze będzie wywoływała uśmiech sympatii na twarzach tych, którzy zatrzymają na niej wzrok. A może, stanie się zaczątkiem nowej tradycji w Gdańsku, fundowania płyt nie tylko bojownikom o wolność, ludziom świata nauki i sztuki, społecznikom czy innym osobistościom z pierwszych stron gazet, ale zwykłym obywatelom miasta, którzy tylko teoretycznie nie mają wpływu na jego współtworzenie. Pani Jadwiga Gaca „wychowała” wielu znakomitych dzisiaj gdańszczan, którzy jednym głosem mówią: – Pani Jadzi zawdzięczamy fakt, że wyszliśmy na tzw. ludzi

Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy towarzyszyła kolejnemu zjazdowi absolwentów szkoły, które odbywają się co pięć lat.

Będąc absolwentką IX Liceum Ogólnokształcącego, na uroczystość wtargnęłam jako element obcy, acz nie wrogi i nie zostałam z niej usunięta. Najwyraźniej nie posądzono mnie o chęć nieuprawnionej konsumpcji drożdżówek, którymi byli częstowani absolwenci, toteż udało mi się nakręcić amatorsko-pamiątkowy filmik, do którego obejrzenia zapraszam uczestników zjazdu i tych, którzy z różnych przyczyn się na nim nie pojawili.

Zapraszam na spacer po szkole oraz do obejrzenia galerii zdjęć z jubileuszu szkoły

Więcej o pani Jadzi

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=doPx-GpnHpE[/youtube]