Pomnik Marii Konopnickiej stoi na Skwerze im. Polskich Harcerzy w Wolnym Mieście Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie.  Zwracamy się do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku z inicjatywą przesunięcia go na zieleniec pomiędzy ul. Szeroką i św. Ducha, w pobliżu dawnego Targu Truskawkowego w Gdańsku. 

Gdańsk - zieleniec

Proponowana nowa lokalizacja pomnika Marii Konopnickiej

Załączamy treść pisma, które chcemy wysłać. Osoby, które myślą tak jak my (w tej kwestii:)) prosimy o wsparcie – podpis:) – Ewa Kowalska i Barbara Piórkowska

Pomnik Marii Konopnickiej, wspaniałej pisarki i poetki znanej z kanonu lektur, ale także ikony polskiego feminizmu i jednej z najciekawszych postaci epoki pozytywistycznej, znajduje się obecnie w miejscu, w którym nie ma szansy być prawidłowo wyeksponowany i wykorzystany np. do celów edukacyjnych dla szkół. W miejscu postawienia postumentu (nieopodal przystanku autobusowego) odbywa się dość przypadkowy, choć zmasowany i intensywny ruch komunikacyjny – mieszkańcy wracają tędy z pracy do domów, a wieczorem i w nocy – z imprez (przystanek autobusów nocnych). Stąd pomnik znajdujący się w bezpośredniej bliskości chodnika oraz jezdni jest pomijany w refleksji przechodniów – zbyt szybko się przemieszczają – lub nieustannie „odwiedzany” jest przez osoby pijane, które pozostawiają puste butelki i puszki po alkoholu, a często też załatwiają potrzeby fizjologiczne i nocują bezpośrednio pod stopami autorki „Roty”. Nie jest to szczególnie pedagogiczne, stanowi zły przykład dla młodszego pokolenia gdańszczan i gdańszczanek. Proponujemy więc nowe miejsce dla pomnika – dawny zieleniec pomiędzy ul. Szeroką i św. Ducha, w pobliżu dawnego Targu Truskawkowego w Gdańsku

Pomnik Marii Konopnickiej po zabiegach kosmetycznych

Maria Konopnicka ustawiona w sąsiedztwie Teatru Wybrzeże i obelisku Dariusza Kobzdeja zyskuje bardziej odpowiednie towarzystwo i budzić będzie sympatyczniejsze skojarzenia niż te związane z komunikacją miejską. Będzie można w tym miejscu złożyć kwiaty podczas wycieczki szlakiem gdańskich zabytków, przysiąść np. z książką na pobliskich ławkach i poczytać, wykorzystać obecność pomnika jako element historycznej i literackiej trasy edukacyjnej po mieście. Pomysł przemieszczenia monumentu ma też ogromne znaczenie estetyczne – w centrum wreszcie będzie mogło być wyeksponowane dzieło sztuki, jakim niewątpliwie jest rzeźba wykonana w 1977 przez. prof. Franciszka Duszeńkę z Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP). Podczas pobytu w naszym portowym grodzie Maria Konopnicka także blisko tego miejsca mieszkała (przy Targu Węglowym 11). Latem to miejsce wykorzystywane jest jako przestrzeń na wystawy sztuki oraz różnego rodzaju warsztaty dla dzieci i młodzieży – pomnik pisarki wspaniale wpisuje się więc w okoliczną atmosferę.

Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

Mieszkańcy oraz środowisko Literackie Miasta Gdańska

Tekst: Barbara Piórkowska

Pismo, które w piątek, 2 sierpnia, chcemy z Basią złożyć w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku, można będzie podpisać (od poniedziałku 29 lipca do czwartku wieczorem) w sklepie z pamiątkami Szafa Gdańska (ul. Garbary w Gdańsku), a być może również  w kilku filiach WiMBP i w Instytucie Kultury Miejskiej – musimy to uzgodnić z szefostwem biblioteki i IKM.  Można też bezpośrednio umówić się z Basią Piórkowską [email protected] lub ze mną [email protected]. Zachęcamy do włączenia się do akcji:)

Ewa Kowalska
PS. A potem to już tylko pozostanie nazwanie skweru imieniem…