Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk, mieszcząca się przy ul. Piwnej 19/21, od pierwszego dnia działalności pozwala mieszkańcom i turystom wczuć się w klimat przedwojennego miasta. Piotr Mazurek i Mirosław Piskorski, którzy na co dzień zajmują się mini-muzeum, starają się pokazać wielokulturowość nadmotławskiego grodu, nie unikając podejmowania tematów budzących kontrowersje.

Najnowsza wystawa w strefie jest jednak szczególna. Szczególnie… ciepła. Oto niewielkie muzeum wypełnił klimat Bożego Narodzenia, a Piotr Mazurek mówi:

Nasza wystawa przede wszystkim pokazuje jak wyglądały ówczesne [z okresu WMG] ozdoby świąteczne i … koniecznie prezenty. Znajdziemy więc pod naszą choinką narty, gry planszowe, lunetę i wiele innych. Znajdziemy również piękne książki, które są i będą prezentami ponadczasowymi. Jeżdżąca kolejka elektryczna również przypomni nam czasy, kiedy sami się nią bawiliśmy.

Eksponaty Towarzystwa Przyjaciół Gdańska oraz prywatnych kolekcjonerów cudownie uzmysławiają bożonarodzeniowy klimat polskich rodzin w Wolnym Mieście Gdańsku. Stare zdjęcia, przepisy na świąteczne wiktuały, wielki pluszowy miś, drewniane pchełki, czy niemal stuletnie światełka choinkowe, to wszystko sprawia, że niemal ciężko jest opuścić tę namiastkę świata sprzed wielu lat, oraz serdecznych gospodarzy – Piotra i Mirka, którzy z pasją dzielą się swoją wiedzą i chłoną wszelkie wspomnienia przybyłych gości.

Mirek Piskorski

Ekspozycja została udostępniona na początku grudnia i trwać będzie do 6 stycznia 2011 r.. Czego mi w niej brakuje? Śliwkowego ludka, który co prawda do świąt powinien być zjedzony, niemniej w okresie adwentu stanowiłby smakowite nawiązanie do tradycji. A może to nie przypadek, że podczas wernisażu goście byli częstowani śliwkami… w czekoladzie;)

W kręgu gdańskiej tradycji