Latarnia Morska w Nowym Porcie stała się w dniu narodowego święta Kanady miejscem skromnej uroczystości, której towarzyszyło otwarcie wystawy fotograficznej,  przedstawiającej latarnie morskie drugiego co do wielkości kraju na świecie.

Jacek Michalak zaprasza do latarni kapitana Bohdana Mociewicza

Właściciel odrestaurowanej Latarni Morskiej w Nowym Porcie i honorowy ambasador Gdańska w Kanadzie – Jacek Michalak, sprawił miłośnikom latarni morskich i swoim gdańskim przyjaciołom nie lada gratkę, urządzając we wnętrzu latarni mini wystawę kolorowych fotografii latarni morskich Kanady.

Podczas skromnej uroczystości, bez udziału tzw. VIP-ów, za to w przyjacielskiej atmosferze zaprzyjaźnionych z latarnikiem osób, odbył się wernisaż wystawy, poprzedzony krótką gawędą Jacka Michalaka.

Sto czterdzieści cztery lata temu, 1 lipca 1867 r. królowa Wiktoria podpisała ustawę, na mocy której Kanada uzyskała status niepodległego członka wspólnoty brytyjskiej, a rocznica tej daty obchodzona jest jako Canada Day/Fête du Canada.

Pan Jacek zwrócił uwagę, że latarnie kanadyjskie mają zupełnie odmienną architekturę od naszych, nadbałtyckich, a wynika to w głównej mierze z różnic klimatycznych. Starał się też uzmysłowić gościom, jak potężnym krajem jest jego druga ojczyzna (Jacek Michalak ponad czterdzieści lat mieszka w kanadzie).

– Rzeka św. Wawrzyńca, nad którą mieszkam, ma 25 km szerokości i 300 m głębokości – mówił. Dla Europejczyka to niemal niewyobrażalne wielkości.

A same latarnie? Każda z nich ma odmienną, ciekawą historię. Dwujęzyczne opisy (polski, angielski) fotografii opowiadają a to o wypadku brytyjskiego okrętu wojennego, wiozącego na pokładzie przyszłego króla Edwarda VII; a to o wyspie-sanktuarium dla mew srebrzystych; a to o wiatraku do mielenia pszenicy; a to wreszcie o największej katastrofie morskiej w dziejach Kanady…

Wystawa, rodem z Kanady, jest romantyczna, przejmująca i na pewno warta obejrzenia. A czasu na to jest sporo. Pan Jacek zapowiada, że przynajmniej dwa sezony będzie zdobiła wnętrze jego latarni.

Latarnia Morska w Nowym Porcie zaprasza