Na początku listopada do Portu Gdańskiego wpłynął holownik VEGA, zakupiony na potrzeby portu przez firmę „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o.  Miesiąc później odbyło się uroczyste podniesienie bandery.

Holownik VEGA / Fot. Zdzisław Piekut

Holownik VEGA / Fot. Zdzisław

Zakupiona jednostka uroczyście wpłynęła do portu w asyście pozostałych holowników i stanowiła widowiskowe wydarzenie dla obserwatorów z lądu.
Z poziomu wody obserwował wydarzenie i je dokumentował Zdzisław Piekut.

Na stronie www.gospodarkamorska.pl czytam:

To już drugi holownik, który Spółka zakupiła w ciągu ostatniego roku. We wrześniu 2013r. byliśmy świadkami podobnej uroczystości – powitania holownika „AKUL” o uciągu 73 tony, który znacznie zmodernizował flotę „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o. i stworzył nowe możliwości jeszcze lepszej obsługi różnego rodzaju statków, zawijających do Portu Gdańskiego.

Holownik „VEGA” typu ASD również doskonale zaspokoi potrzeby lokalnego rynku usług holowniczych. Jest jednostką mniejszą ale równie nowoczesną jak holownik „AKUL”. Jako kilkuletnia, w idealnym stanie technicznym, niezwłocznie po dopełnieniu niezbędnych formalności będzie wprowadzona do eksploatacji. Stanie się to jeszcze w tym miesiącu. Zakup holownika „VEGA” to integralna część, rozpoczętej w ubiegłym roku, realizacji strategii Zarządu „WUŻ” Port and Maritime Services Ltd Sp. z o.o., która zakłada między innymi, że zakupiona jednostka zastąpi dwa sprzedane w tym roku starsze i wysłużone już holowniki „ATLAS II” i „HERKULES II”.

Holownik „VEGA” (nr IMO – 9375343) został zbudowany w Polsce w roku 2006 przez Marine Project Ltd Sp. z o.o. Świadczył usługi w Estonii a posiadając klasę lodową znakomicie sprawdził się w trudnych warunkach atmosferycznych, które panują w tamtym rejonie.

W piątek, 5 grudnia, przed siedziba Kapitanatu Portu Gdańsk odbyła się uroczystość podniesienia bandery. Ten moment również udokumentował Zdzisław Piekut.