Od początku roku szkolnego 2013/14, w ramach cyklu Gdańskie Miniatury, wędrujemy po Gdańsku szlakiem bitew i wojen. Tematem grudniowej wędrówki była walka z komunizmem.

Gdańskie Miniatury

Grudzień. Nie mogło być lepszego miesiąca do opowieści o walce z komunizmem. To w grudniu 1970 r., pod Bramą Nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz w Gdyni padli stoczniowcy zabici przez komunistyczną władzę, to w grudniu 1980 roku został odsłonięty Pomnik Poległych Stoczniowców, to wreszcie 16 grudnia 1981 r. został zabity Antoni Browarczyk – pierwsza ofiara stanu wojennego.
Wczoraj – 16 grudnia, odbywały się liczne uroczystości upamiętniające grudniowe wypadki, dzisiaj wędrowaliśmy szlakiem płonących zniczy. Dla mnie – osoby pamiętającej (chociaż słabo) grudzień 1970 r., uczestniczki uroczystości odsłonięcia pomnika na Placu Solidarności i osoby przebiegającej 16 grudnia 1981 roku przez Hucisko, w pobliżu miejsca, gdzie zginął młody chłopak Antoni – dzisiejsza wędrówka była szczególnie emocjonująca.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Igpoaa63hNE[/youtube]

A jak na narrację Ewy Czerwińskiej – licencjonowanej przewodniczki, reagowali uczestnicy i uczestniczki spaceru? Oni na szczęście nie rozumieją znaczenia słowa „komunizm”. Milicja, Służba Bezpieczeństwa, cenzura, kartki na żywność, PRL – te wszystkie pojęcia są im całkowicie obce. Obce są im też emocje związane z tym okresem – a jeśli nawet są, to przypominają mój stosunek do bitwy pod Grunwaldem… I nie można im mieć tego za złe, trzeba się cieszyć, że żyją w wolnym kraju.

Podczas spaceru młodzież poznała miejsca związane z działalnością opozycji z lat 70. oraz z wydarzeniami Sierpnia 1980 r. w Gdańsku. Przy pomniku króla Jana III Sobieskiego oraz na placu Dariusza Kobzdeja przewodniczka opowiadała o nielegalnych uroczystościach 3-Maja; przy kościele św. Brygidy wspomniała o początkach opozycji i strajkach, a pod historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz przy pomniku Poległych Stoczniowców przypomniała postaci i wydarzenia związane z powstaniem Solidarności.

Gdańskie Miniatury to trwający od 2009 roku projekt edukacyjny, konkurs i zabawa dla uczniów i uczennic, którzy odkrywają niezwykłe miejsca w Gdańsku i na Pomorzu. Opiera się na spacerach wyznaczonymi trasami związanymi z historią, kulturą lub postaciami i na rozwiązywaniu zagadek. Uczestnicy i uczestniczki zabawy szukają charakterystycznych obiektów i detali architektonicznych. Projekt skierowany jest przede wszystkim do szkół, chociaż mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani poznawaniem historii Gdańska – ze strony www.ikm.gda.pl