Miałam zacząć tak: ona malarka, on fotoreporter, ale taki sam pomysł miała Marzena Bakowska z Radio Gdańsk i wykorzystała go jako pierwsza. A więc zmieniam plan: ona piękna, on kudłaty…

Gdańsk. Uroczysta inauguracja znajdującej się przy ulicy Ogarnej 101 Galerii Sztuk Różnych Magdy Beneda oraz Macieja Kosycarza. 18.09.2016 fot. Mateusz Ochocki / KFP

Gdańsk. Uroczysta inauguracja znajdującej się przy ulicy Ogarnej 101 Galerii Sztuk Różnych Magdy Beneda oraz Macieja Kosycarza.
18.09.2016
fot. Mateusz Ochocki / KFP

Obydwoje pochodzą z Gdańska i od lat swoimi działaniami promują to miasto. Magda Beneda maluje na płótnie i jedwabiu, zdobi ceramikę z Lubiany – tworzy kolorowy świat, często z Trójmiastem w tle. Maciej Kosycarz, syn znanego fotoreportera Zbigniewa, odziedziczył po ojcu uzdolnienia, pasję oraz ogromne archiwum fotograficzne, które we współpracy z żoną Hanną zamienił w prawdziwy skarb, czyli cykl albumów „Niezwykłe zwykłe zdjęcia”.

Obydwoje mają podobny, pozytywny stosunek do świata i ogromną energię. Postanowili połączyć siły i w kamienicy przy ul. Ogarnej 101 powołali do życia Galerię Sztuk Różnych. Otworzyli ją 4 czerwca 2016 r. i już wówczas zaprosili mnie na huczną inaugurację pod koniec lata. Zaproszenie przypominające dostałam od Magdy i Maćka trzy miesiące później i bardzo się cieszyłam na myśl o wspólnym świętowaniu (dla mnie połączonym z 34. urodzinami pierworodnego syna). Bardzo się cieszyłam na myśl o spotkaniu wielu gdańskolubów, którymi otaczają się gospodarze Galerii. Bardzo się cieszyłam, bardzo…. I tak bardzo, że… zapomniałam o sobotnim wydarzeniu:)

W galerii byłam więc dzień później – o sobotniej imprezie wciąż przypominały wiązanki kolorowych kwiatów, a klimat spotkania pokazały mi przysłanie przez Maćka zdjęcia:

Na Ogarnej 101 bywam często. Zachodzę tam, żeby nacieszyć oczy kolorowym światem Magdy. Ceramiczne kubki i filiżanki, jedwabne szaliczki, bajeczna pościel i kolorowe obrazy – wszystko to chciałoby się mieć:)

Galeria Sztuk Różnych

Przychodzę tu również kiedy potrzebna mi jest pamiątka z Gdańska, prezent dla kogoś bliskiego lub bardziej oficjalnego gościa – tu każdorazowo można coś wybrać, nawet dla osoby, która „wszystko ma”:) Wśród czarno-białych fotografii Mistrza Zbigniewa Kosycarza zawsze znajdą się tematy pasujące do okazji.

Galeria Sztuk Różnych

Magdo i Maćku – wspaniale, że ożywiacie ulice Ogarną i znakomicie, że w TAKIM, czyli WASZYM stylu. Niech się Wam (a dzięki temu nam – gdańszczanom) wiedzie;)