W Gdyni został otwarty nowy Konsulat Honorowy Francji w Trójmieście, a na konsula został powołany Alain Mompert. Uroczystość zbiegła się z  przyznaniem Orderu Palm Akademickich Elżbiecie Zarębie – dyrektor gdyńskiej „Dwójki”.

Alain Mompert

Alain Mompert – Konsul Honorowy Francji w Trójmieście

Nowy konsul jest otwarty i uśmiechnięty, lubi ludzi, a ludzie lubią jego – to pewne. Mało tego – nowy konsul świetnie śpiewa, czego dowód dał w 2015 r. na antenie Radia Gdańsk, kiedy prowadzącej audycję Beacie Szewczyk i słuchaczom (nagranie telefonem w samochodzie) zaśpiewał tak:

Uroczystość inauguracji nowej siedziby Konsulatu Honorowego Francji w Trójmieście odbyła się w piątek, 16 grudnia, przy ul. Wrocławskiej 82 w Gdyni-Orłowie. W wydarzeniu wzięli udział między innymi: Ambasador Francji Pierre Lévy, wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, autor musicalu Notre Dame de Paris – Riccardo Cocciante, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, wicemarszałek Województwa Pomorskiego Wiesław Byczkowski, znajomi i przyjaciele oraz przedstawiciele armii francuskiej i polskiej. Czy muszę pisać, że przyciągali (mój) wzrok? Wiadomo… mundury:)

Uroczystości w konsulacie francuskim w Gdyni

Po zakończeniu spotkania w konsulacie, uroczystości przeniosły się do siedziby Muzeum Emigracji przy ul. Polskiej 1. Relację z tej części dnia można przeczytać na stronie www.gdynia.pl. Zapraszam do lektury:)

Do relacji napisanej na oficjalnej stronie Gdyni przez Basię Betlejewską, dodam sympatyczne zdanie wypowiedziane przez wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego:

Jest okres Bożego Narodzenia, w Gdyni narodził się nowy konsul

Przysłowiową wisienką na torcie był króciutki występ Riccardo Cocciante:

Alain – serdecznie Ci dziękujemy za zaproszenie (mówię w swoim i Mirka imieniu). Była to dla nas prawdziwa frajda. A gdybyś szukał osoby, która „pożarła” większość tzw. makaroników… To ja;)
Grażynko – czy mamy do Ciebie mówić – Ambasadorowo?:)
ciasteczka francuskie - makaroniki

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia (zdjęcia robione telefonem)