Okno na Świat. Ibrahim Maalouf wraz z zespołem wystąpił w gdańskim Centrum św. Jana.

Festiwal Okno na Świat Ibrahim Maalouf

fot. Piotr Połoczański – www.facebook.com/poloczanski

Antropologowie zwykli mówić, że inne kultury są dla nas jak lustra, w których możemy się przejrzeć. To właśnie przez pryzmat odmienności naprawdę jesteśmy w stanie powiedzieć, jak funkcjonuje nasze społeczeństwo – zaczynając od kwestii najogólniejszych, takich, jak określenie hierarchii wspólnych wartości i dominujących cech naszej mentalności, aż po sprawy bardziej przyziemne, dotyczące stylu codziennego życia, jedzenia i ubioru. Gdańsk na tle pozostałych, dużych miast w Europie jest ubogi w mieszkańców pochodzących z innych krajów. Wielokulturowość jest w dzisiejszych czasach tematem kontrowersyjnym i często pod wpływem emocji i stereotypów zapominamy, ile możemy zyskać dzięki różnorodności. Na szczęście, nie brakuje też inicjatyw, dzięki którym możemy zmienić nasze wyobrażenia o odległych częściach świata.

X Dni Mniejszości Narodowych w Gdańsku  – relacja

Festiwal Okno na Świat jest wydarzeniem pozwalającym odbiorcy spotkać się z kulturami, z którymi na co dzień nie ma możliwości obcować. Już po raz ósmy w Gdańsku można uczestniczyć w koncertach, wystawach, debatach, warsztatach oraz pokazach filmowych pokazujących ludzi, ich tradycje i społeczeństwa, znajdujące się często na drugim końcu kuli ziemskiej. Tym razem motywem przewodnim jest kultura Afryki Północnej oraz Bliski Wschód, co jest podyktowane chęcią odwołania się organizatorów do tzw. Arabskiej Wiosny, rozpoczetej trzy lata temu.

Tegoroczną edycję festiwalu zainaugurował koncert Ibrahima Maaloufa, wybitnego libańskiego trębacza, oraz jego zespołu. W Centrum św. Jana artysta pokazał, jak niezwykle trudna do zaszufladkowania jest jego muzyka. Duży wpływ ma na to ćwierćtonowa trąbka, rzadko spotykany instrument, którego jednym z pionierów w latach sześćdziesiątych był ojciec Maaloufa. W twórczości Libańczyka znajdziemy mnóstwo elementów arabskich: charakterystyczne melodie oraz wyjątkowe, lekko zawodzące i rozedrgane brzmienie trąbki. Jednakże nie brakuje mu także otwartości na inne style i gatunki, takie jak jazz czy rock. Zapowiadając jeden ze swoich najbardziej znanych utworów, „Beirut”, artysta powiedział, że skomponował go, gdy miał dwanaście lat i był zafascynowany hard rockiem, a konkretnie zespołem Led Zeppelin. I tak oto po chwili dane nam było usłyszeć kompozycję, która płynnie przechodzi ze spokojnej, sentymentalnej i pełnej skupienia gry trębacza w rockowy, mocny finał. Dzięki nieustannemu poruszaniu na styku różnych gatunków, muzykowi udawało się utrzymywać uwagę publiczności, wzbudzając jej zachwyt kolejnymi dźwiękami.

Koncert Ibrahima Maaloufa z prawdziwym rozmachem otworzył bogaty program festiwalu. Teraz przed nami prawie miesiąc różnorodnych wydarzeń, w których będziemy mogli lepiej poznać inne kultury. Festiwal Okno na Świat potrwa w Gdańsku do 16 listopada.

Tekst: Krzysztof Kowalczyk