Po dwóch tygodniach poszukiwań, udało się wreszcie znaleźć drzewo, które w tym roku stanie na Długim Targu w Gdańsku. Choinka rozbłyśnie 5 grudnia.

Komunikat Biura Prasowego UM w Gdańsku:

Akcja wycinania świerka zacznie się w piątek, 2 grudnia, ok 7.00-8.00 rano i zakończy późnym wieczorem (nawet ok. 22.00). W chwili obecnej trwa dopracowywanie szczegółów technicznych akcji. Przedsięwzięciem zajmuje się doświadczona w tej materii firma PROLAS (od lat ścina i przywozi choinkę dla Gdańska, także w tym roku wygrała przetarg na tę operację)

Drzewo ma ok. 25 metrów wysokości, waży ponad 4 tony.

Operację „choinka” zacznie o poranku alpinista. Wespnie się na drzewo i doczepi pień do łapy czekającego w pobliżu 80 tonowego dźwigu (dzięki temu ważące ponad 4 tony drzewo po ścięciu zawiśnie nad ziemią i nie połamie się). Potem choinka zostanie ułożona na przyczepie, na której pojedzie do Gdańska. W czasie drogi będzie leżała na specjalnych podporach, które nie pozwolą gałęziom na połamanie się. Wcześniej – wszystkie gałęzie zostaną podwiązane tak, by jak najmniej z nich połamało się w trakcie podróży (średnica drzewa to nawet ok. 10 metrów!) Potem wielogodzinna droga do miasta, kończąca się koło gdańskiego Neptuna.

Po przyjeździe do Gdańska drzewo zostanie docięte i umieszczane w stojaku, czyli potężnej stalowej konstrukcji ukrytej pod płytami Długiego Targu. Pień drzewa zagłębia się w niej aż na 3,5 metra, daje to gwarancję bezpieczeństwa i stabilności choinki. Cała operacja trwa około dwóch godzin.

W sobotę  zacznie się ubieranie drzewa. Zajmie to dwa dni. Najpierw przygotowane będą kable i gniazda, do których zostaną podłączone lampki choinkowe. Samo układanie okablowania to 3 do 4 godzin. Potem, łańcuch po łańcuchu, doczepiane będą do gałęzi sznury energooszczędnych ledowych lampek choinkowych. Jest ich w sumie aż 30 tysięcy (300 sznurów po 100 lampek każdy). Drzewo musi zostać ubrane do 4 grudnia.

Zapalenie lampek na gdańskiej choince odbędzie się 5 grudnia o 17.00, tak by 6 grudnia rano Mikołaj mógł gdańskim dzieciakom położyć pod choinką wymarzone prezenty. Gdańska choinka ustawiana jest już od 15 lat. To najwyższa, jak dotąd, żywa choinka ustawiana na święta w Polsce.

Zapalanie światełek na choince – grudzień 2006 r