8 października 2010 r. w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej w Gdańsku, wraz z wybiciem południa na ratuszowym zegarze, rozpocznie się wyjątkowa wystawa. Dzięki uprzejmości organizatorów, ja już dzisiaj miałam okazję wczuć się w fantastyczny klimat ulicy Bankowej, która przez miesiąc będzie gościła na dziedzińcu ratusza.  Miałam też okazję wysłuchać fascynującej gawędy Przemysława Wiśniewskiego – prezesa Fundacji Ulicy Bankowej.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=qMqzazG95dI[/youtube]

Organizatorami przedsięwzięcia są: Oddział gdański Narodowego Banku Polskiego, Związek Banków Polskich oraz Fundacja Ulicy Bankowej, która zachęca do odwiedzenia wystawy:

Wystawa to nie tylko eksponaty. To także, jeśli nie przede wszystkim, edukacja. W każdy czwartek i piątek października Przemysław Wiśniewski – prezes Fundacji Ulicy Bankowej, na co dzień pracownik Związku Banków Polskich, a prywatnie historyk po paryskiej Sorbonie, właściciel prezentowanych na wystawie archiwaliów, ekspert w dziedzinie kultury bankowej oraz pomysłodawca i autor scenariusza wystawy – prowadził będzie lekcje i wykłady właśnie o naszej kulturze bankowej, o naszym myśleniu ekonomicznym i o naszej tradycji bankowej.

Opowiadać będzie on o dawnych dziejach, o historii bankowości i jej roli w życiu społecznym i gospodarczym kraju, podawać będzie rozliczne przykłady postaw proekonomicznych i komentować ich wagę w rozwoju jednostki, społeczeństwa i całego kraju, ilustrując jednocześnie podawaną wiedzę oryginalnymi dokumentami bankowymi oraz przedmiotami charakteryzującymi kulturę bankową. Przemysław Wiśniewski będzie dzielił się swą wiedzą, przemyśleniami i uwagami na każdy z ważnych tematów poruszanych na tej niezwykłej wystawie.

Jednym z partnerów projektu jest Towarzystwo Przyjaciół Gdańska, które mimo lipcowe lipcowych kłopotów, nadal pozostaje wielce aktywne.