Miasto Sopot zaprasza na historyczne pożegnanie sopockiego dworca.

Zrzut ekranu 2013-03-21 (godz. 10.10.16)Komunikat Biura Prasowego Miasta Sopot:

„W marcu 1945 r. w Sopocie nie było już atmosfery kurortu. Jedynymi kuracjuszami byli przebywający na rekonwalescencji żołnierze. Do świadomości mieszkańców docierał fakt, że wejście do miasta Armii Czerwonej to kwestia dni.

23 marca sowieci są już w Sopocie, ich czołgi zbliżają się do dworca którego będą bronić Niemcy” – w ten sposób rozpoczynamy widowisko historyczne „Bitwa o Sopot” w reżyserii Marka Łukasika z Grupy Inscenizacji Historycznych Pomerania 1945. W inscenizacji weźmie udział 60 rekonstruktorów z całego kraju. Pasjonaci historii przywiozą własne mundury i wcielą się w role żołnierzy walczących w Sopocie w marcu 1945 roku. Będzie można z bliska zobaczyć mundur Armii Czerwonej, Wojska Polskiego, oraz jednostek niemieckich. Grupy rekonstrukcyjne można ostatnio oglądać w wielu polskich filmach wojennych. Dworzec w Sopocie przez chwile stanie się areną walk tak jak na planie filmowym. Rekonstruktorzy używać będą oryginalnej broni z II wojny światowej strzelającej ślepą amunicją. Ponadto w inscenizacji wezmą udział pojazdy z II wojny światowej. Niewątpliwą atrakcją będzie starcie dwóch słynnych czołgów z II wojny światowej: sowieckiego T 34 (takim samym czołgiem walczyli bohaterowie znanego serialu „Czterej pancerni i pies”) , oraz niemieckiej Pantery. Czołg T 34 to znany mieszkańcom Trójmiasta czołg który parkuje w centrum Oliwy przy ul. Piastowskiej należący do stowarzyszenia „Rekin”.

Natomiast niemiecki czołg „Pantera” to zbudowana z wielkim nakładem pracy replika na bazie czołgu T 55. W Polsce nie zachował się do dzisiaj żaden sprawny z niemieckich czołgów. Panterę, oraz wspaniale odrestaurowane pojazdy typu Magirus S3000 i Mercedes L1500A będziemy podziwiać w Sopocie dzięki fundacji „Gryf” Mariana Koteckiego z Żukowa. Po niemieckiej stronie pojawi się również motocykl BMW R 12. Natomiast po stronie sowieckiej oprócz słynnego T 34 walczyć będzie armata przeciwpancerna ZiS 3, oraz słynny gazik GAZ 67 „Czapajew”. Polacy natomiast będą poruszać się legendarnym amerykańskim Jeepem Willysem.

W drugiej części wydarzenia, symbolicznie rozpoczynamy budowę nowego, sopockiego dworca – performance w wykonaniu Sopockiego Teatru Tańca pod tytułem: „Miliony Rąk” (koncept, scenariusz, reżyseria: Joanna Czajkowska, Kacper Matuszewski, choreografia i taniec: Magdalena Gabriel, Barbara Pędzich, Kacper Matuszewski, Adam Błachowicz; szczudlarze: Artur Aponowicz, Paweł Opieszyński; collage muzyczny: Kacper Matuszewski).

Będziemy świadkami animacji plastycznej na pierwszej wybudowanej ścianie sopockiego dworca: Sopot – wymarzone miejsce. Uczestnicy przygotują i umieszczą na ścianie, w różnej odległości od Sopotu nazwy miast, które chcieliby odwiedzić w przyszłości. Nazwy przypinamy do ściany i wbijamy drewniane kołki przy każdej nazwie miasta, a między nimi, będzie można wyznaczyć włóczką połączenia. Nawijając włóczkę między punktami powstanie magiczna sieć podróży, których sercem i celem będzie Sopot. Do ściany można przypinać życzenia, pamiątkowe rysunkowe portrety, pozdrowienia, imiona. Animacja plastyczno-artystyczna „Budujemy sieć połączeń marzeń” pod kierunkiem plastyczki Gosi Golińskiej.

Prosimy mieszkańców i gości o zabranie ze sobą kolorowej włóczki, byśmy razem stworzyli siatkę wymarzonych połączeń kolejowych.
Całość zakończy wojskowy bigos i grochówka.

Tytuł: Historyczne pożegnanie sopockiego dworca
Lokalizacja: Okolice ul. Dworcowej, Sopot
Godzina rozpoczęcia:
13:30
Data: 2013-03-23