Europejskie Centrum Solidarności wraz z Instytutem Pamięci Narodowej oraz organizatorami Parady Niepodległości w Gdańsku zaprasza do podziemnej drukarni i na spotkanie z opozycjonistami.

Komunikat prasowy:

W namiocie na Targu Węglowym dla gości przygotowano oryginalne pamiątki drukowane na miejscu na autentycznym sprzęcie z podziemnej solidarnościowej drukarni. Będzie także możliwość spotkania z Zygmuntem Błażkiem, pomysłodawcą i wykonawcą wielu oryginalnych stempli pocztowych, wykorzystywanych w podziemnej poczcie Solidarności.

Na stoisku będzie można poznać i przypomnieć sobie, na czym polegał fenomen drugiego obiegu – przygotowywania i wydawania publikacji niepoddawanych cenzurze państwowej, powstających w oficynach wydawniczych działających wbrew kontroli PZPR i państwa. W sumie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ukazało się blisko 10 000 tytułów niezależnej prasy i książek. Jest to jeden z fenomenów polskiego podziemia, które poprzez publikacje drugoobiegowe znalazło sposób na walkę z reżimem komunistycznym.

Drugi obieg pełnił olbrzymią rolę w kształtowaniu się środowisk i programów opozycyjnych. Powstawała sieć kolporterów, aktywnie funkcjonująca w mieście, kraju, a nawet poza jego granicami. Podziemne publikacje uczyły odważnego i niezależnego myślenia, kruszyły język oficjalnej propagandy, a tym samym przyspieszały rozkład komunizmu w Polsce – mówi Konrad Knoch, szef zespołu przygotowującego wystawę stałą ECS.

O technikach drukowania opowie Piotr Babiński, artysta plastyk, który sam zajmował się nielegalnymi wydrukami. Będzie można zobaczyć różne rodzaje sprzętu drukarskiego z podziemia, ale również dowiedzieć się jak dokładnie obsługiwało się sitodruk, jak powielacz, a jak tzw. „ramkę”. Z kolei Zygmunt Błażek przybliży historię powstawania stempli wykonywanych przez internowanych w czasie stanu wojennego.

Tytuł: Drukarnia i stemple podziemnej Solidarności
Lokalizacja: Namiot obok Katowni, Targ Węglowy, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 12:00
Data: 2013-11-11