W przedwojennej Gdyni jednym z najpopularniejszych miejsc uroczystych spotkań była „Riwiera” (ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni)

Tytuł: Jak jadano i bawiono się w przedwojennej Gdyni
Lokalizacja: Galeria Mariacka, ul. Mariacka 48, Gdańsk
Godzina rozpoczęcia: 17:00
Data: 2010-05-20
Godzina zakończenia: 18:00

„Stół jest jedynym miejscem, gdzie człowiek nigdy się nie nudzi przez pierwszą godzinę” – te słowa autorstwa Anthelme’a Brillant-Savarina będziemy mogli częściowo zweryfikować już 20 maja br., kiedy to historyk Barbara Męczykowska wygłosi w Galerii Mariackiej w Gdańsku wykład pt. „Organizacja przyjęć proszonych w latach II RP na przykładzie życia towarzyskiego Gdyni”.

Wystąpienie będzie opisywać sposób, w jaki panie domów przygotowywały się na przyjęcie gości podczas uroczystych kolacji. Ten bardzo skomplikowany proces pochłaniał często bardzo dużo czasu, dlatego też liczne kobiece czasopisma podpowiadały gospodyniom, jak najlepiej wykonać postawione przed nimi zadanie. Nie zabraknie więc ani wzorów zaproszeń, ani opisów potraw. Poruszone zostaną także kwestie odpowiedniego przystrojenia stołów i zachowania się przy nich, ale również słuchacze dowiedzą się, gdzie można było w Gdyni zjeść poza domem.

Spotkanie będzie już kolejnym wykładem z cyklu popularnonaukowych spotkań „Wieczory Mariackie”, które są adresowane do wszystkich miłośników szeroko rozumianej historii Pomorza w XIX i XX w. Organizowane od listopada ub. r. w każdy trzeci czwartek miesiąca spotkania przyciągają coraz większą publikę. Kameralna atmosfera, poczęstunek dla gości, a także lokalizacja galerii w jednym z najbardziej urokliwych zakątków miasta to z pewnością dodatkowe atuty spotkań „Wieczory Mariackie”.

Organizatorami „Wieczorów Mariackich” jest oddział gdański Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku.

Wstęp wolny.