Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tożsamość międzywojennego Gdańska w perspektywie pomników, tablic pamiątkowych i nazewnictwa miejskiego. Wykład Jana Daniluka w ramach Akademii Gdańska.


NAwigacja Wydarzeń

Piąta edycja dotyczy gdańskiej tożsamości. Nie tej codziennej i dobrze znanej, ale tej pozostającej poza kartami dzisiejszych publikacji historycznych, odwołującej się do Gdańska, którego nie ma. Pamięć nieistniejących fragmentów miasta, zapomniane dziedzictwo religijne, kulturowe i społeczne, nieistniejąca architektura, wymazane nazewnictwo miejskie, przemilczane losy kobiet w średniowiecznej codzienności czy dramatyczne historie ludzkie spowodowane pomijaniem poczucia przynależności do miejsca na rzecz czarno-białych podziałów narodowościowych. Wszystko to, w kontekście definicji świadomości historycznej, stanowi zapomnianą, nieistniejącą tożsamość Gdańska.

Wykład Jana Daniluka „Tożsamość międzywojennego Gdańska w perspektywie pomników, tablic pamiątkowych i nazewnictwa miejskiego” już 20 lutego godz. 18.00. IKM Gdańsk. Wstęp wolny!

Jednym z elementów budujących tożsamość Gdańska przed 1945 r. były (powstające w szczególności w okresie międzywojennym) pomniki i tablice pamiątkowe, w pewnym stopniu także nowe nazwy ulic i części miasta. Elementy te w zdecydowanej większości zniknęły z krajobrazu Gdańska w pierwszych latach powojennych, a te, które przetrwały – pełnią dziś zazwyczaj inną funkcję.

Podczas spotkania przedstawiony zostanie kontekst powstania oraz sposób funkcjonowania wybranych pomników i tablic pamiątkowych, jak i ewolucja nazewnictwa miejskiego w Gdańsku w okresie Wolnego Miasta. Podjęta zostanie także próba odpowiedzi na pytanie, na ile ich rola była wynikiem „polityki historycznej” ówczesnych władz i w jakim stopniu wpływały one na budowanie tożsamości dawnego, minionego Gdańska.

A krócej? Wykład poświęcony nieistniejącemu już obrazowi miasta, rozumianego jako wypadkowa polityki władz oraz działalności stowarzyszeń dotyczącej fundowania pomników, tablic pamiątkowych czy nazewnictwa miejskiego. Czyli… ingerencji „polityki historycznej” w przestrzeń międzywojennego Gdańska, tutaj zilustrowanej na przykładzie nowych pomników, tablic pamiątkowych czy nazw ulic”
krótko o wykładzie mówi Jan Daniluk

22 marca | Małgorzata Omilanowska, Gdańsk, którego nie ma

10 kwietnia | Olga Dębicka, Freie Stadt Danzig i Gdańsk-Heimat – z pamięci dziecka

29 maja | Rafał Michalak, Kościół Bożego Ciała – kościół trzech wyznań

19 czerwca | Andrzej Januszajtis, Dziedzictwo zapomniane

25 września | Mieczysław Abramowicz, Gdańscy Żydzi – pamięć nieistniejącego świata: ludzie, architektura, zdarzenia

23 października | Andrzej Trzeciak, Umarłe budynki

27 listopada | Beata Możejko, Kobiety w późnośredniowiecznym Gdańsku. Między realiami prawa a codziennym życiem

11 grudnia | Tomasz Biegański, Nie tylko napój. Dubeltowe dzieje gdańskiego piwa

 

Szczegóły

Data:
20/02/2018
Godzina:
17:00 - 18:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40