Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sobota u Państwa Uphagenów. Wspomnienia mieszkańców ul. Chlebnickiej i Piwnej


NAwigacja Wydarzeń

W sobotę, 26 września o godzinie 17.00 w Domu Uphagena przy ulicy Długiej 12, odbędzie się spotkanie z cyklu „Soboty u Państwa Uphagenów”.

Bohaterami wieczoru są mieszkańcy ulic Chlebnickiej i Piwnej: Charlotte Martha Kłak, primo voto Makilla, z domu Troll i prof. Gunnar Heinsohn.

– Wspaniały zabytkowy salon to doskonałe miejsce, by kontynuować w nim tradycje spotkań wielopokoleniowych rodzin mieszczańskich i ziemiańskich – mówi Katarzyna Korczak. – Będzie nie tylko narracja oraz dokumentalne i współczesne zdjęcia, ale i muzyka związana z życiem obojga Bohaterów.

Fotografie archiwalne pochodzą ze zbiorów rodzinnych: Charlotty Marthy Kłak, primo voto Makilli z domu Troll i prof. Gunnara Heinsohna.
Zdjęcia współczesne wykonał Marek Zarzecki.

(…) W 1936 roku ojca, z całą naszą rodziną, przeniesiono służbowo do Królewca. Szył mundury dla niemieckich oficerów i żołnierzy lotnictwa. Mieszkaliśmy w kamienicy przy ulicy HinterroBgarten 58/3 Konigsberg es ist zwichen SchloBteich und Oberteich. Obok znajdowała się brama obronna i park. Miasto bogate, ładniejsze, mnie się wtedy zdawało, niż Gdańsk. Ojciec zarabiał dobrze. Tam było fantastycznie! Chodziłam do prywatnej niemieckiej szkoły katolickiej. W szkole wychowana byłam na Niemkę, mój ojciec też mnie tak kształtował.

(…) W czasie wakacji jeździłam do rodziny do Pelplina. Babcia dawała mi wtedy zaklejoną kopertę z pieniędzmi na pomoc dla miejscowych polskich rodzin, ofiar nazizmu. Zanosiłam przesyłkę do księdza infułata Franciszka Sawickiego, byłam niemieckojęzyczna, okupanci o nic mnie nie podejrzewali, nie zatrzymywali.(…)

– Ja chciałam do Niemiec. Mówiłam do dziadka: „Jedźmy!”. A on: „Dziecko, czego my będziemy w Niemczech szukać? Przecież nikogo tam nie mamy. A jak wasz Ojciec wróci, to jak on do was trafi?”

Fragmenty wspomnień Charlotte Martha Kłak, primo voto Makilla, z domu Troll

– Mój Ojciec, Henry Heinsohn w 1926 roku rozpoczął naukę w szkole marynarki handlowej. (…) W latach 1931-1932 szkolił się na stopień oficerski w Seefahrtschule w Hamburgu i zdobył patent A5. W lipcu 1932 roku wydarzyła się morska katastrofa. Zatonął okręt szkoleniowy marynarki wojennej „Niobe”, zginęło 69 kadetów, cały rocznik. Wtedy ojca przeniesiono do szkoły marynarki wojennej we Flensburgu. (…)(…) Pod koniec 1939 roku znalazł się w kasynie oficerskim w Gdańsku. Tam oficer SS z dumą opowiadał, jak zabił polską kobietę z dziećmi.(…) Na początku 1940 roku poprosił o przeniesienie na łodzie podwodne. Uzasadnienie decyzji: „Żeby znaleźć się z daleka od polskich cywilów” przekazał swojej starszej siostrze, mojej ciotce. My, jego synowie, długo o tym nie wiedzieliśmy.(…)
(…) Czy dla mnie ma znaczenie, że przed wojną przy ulicy Piwnej żyli Niemcy? Myślę raczej w innych kategoriach. Dla mnie ważne jest, że: Heweliusz, Schopenhauer, Fahrenheit, którzy wpłynęli na rozwój światowej nauki, byli gdańszczanami.(…)

Fragmenty wspomnień prof. Gunnara Heinsohna

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
26/09/2015
Godzina:
15:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena
Długa 12
Gdańsk, Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.domuphagena.pl/