Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Renata Adamowicz o bursztynnictwie


NAwigacja Wydarzeń

Kabinet / Fot. Jens Bruchhaus – zbiory Muzeum Bursztynu

Instytut Kultury Miejskiej  zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Akademia Dawnego Gdańska. Wykład o bursztynnictwie poprowadzi Renata Adamowicz – historyk sztuki, kustosz i zastępca kierownika Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Kolejny z wykładów Akademii Dawnego Gdańska, będzie poświęcony bursztynowi i jego historii w Gdańsku – mieście, które od niepamiętnych czasów tytułowano światową stolicą bursztynu. Obecnie wielu rodzinnym, małym warsztatom jubilerskim kontynuowanie tej szlachetnej tradycji uniemożliwia brak surowca oraz niezwykle wysokie ceny zakupu. Wielu bursztynników z nadzieją oczekuje podjęcia prób wydobycia bursztynu między innymi w rejonie Zatoki Gdańskiej, gdzie znajdują się jego złoża. O tym, jak kształtowała się historia bursztynnictwa w Gdańsku na przestrzeni wieków, czy istniał specyficznie gdański styl sztuki bursztynniczej oraz o sposobach poławiania bursztynu opowie na najbliższym spotkaniu Akademii Dawnego Gdańska kustosz Muzeum Bursztynu – Renata Adamowicz.

R.Adamowicz /Fot. M.K.Szczerek przez bursztynową soczewkę M.Mazura

R.Adamowicz /Fot. M.K.Szczerek przez bursztynową soczewkę M.Mazura

– Prezentacja sztuki bursztynniczej w Gdańsku, począwszy od wyrobów najstarszych, pochodzących z epok kamiennych poprzez średniowieczne wykopaliska, aż po bursztynowe art déco w Wolnym Mieście Gdańsku jest podróżą niewiarygodnie barwną i urzekającą. Różnorodność produkowanych przedmiotów, prezenty dyplomatyczne; świeckie i sakralne; techniki i motywy dekoracyjne stosowane przez gdańskich mistrzów – wszystkie te aspekty tworzą gdańską historię bursztynu – zapowiada prelegentka.

Akademia Dawnego Gdańska jest projektem, dla którego inspiracją jest mało znana historia Gdańska, jak i tajemnicze i często powikłane losy jego mieszkanek i mieszkańców, nierzadko bardzo zasłużonych dla nadmotławskiego grodu. Tegoroczny cykl pozwoli poznać m.in. tajemnice gdańskich brygidek, zwyczaje i upodobania dawnych, gdańskich mieszczan i mieszczanek czy szczegóły warsztatu złotniczego oraz księgozbiór Jana Heweliusza.

Koncepcja i koordynacja cyklu: Dominika Ikonnikow
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner medialny: iBedeker.pl

Szczegóły

Data:
26/02/2015
Godzina:
17:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl