Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Profesor Andrzej Januszajtis o gdańskich kunsztach wodnych. Wykład w IKM


NAwigacja Wydarzeń

28 marca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się wykład o gdańskich kunsztach wodnych, czyli dawnych urządzeniach zaopatrujących miasto w wodę. Jedna z takich budowli stała na dzisiejszym Targu Rakowym. Prelegentem marcowej Akademii Gdańska jest prof. Andrzej Januszajtis.

– Tematem mojego wykładu będą gdańskie „kunszty wodne” czyli dawne urządzenia zaopatrujące miasto w wodę – koło wodne, wieże ciśnień, fontanny i studnie – od XVI do XIX w. W 1538 r. król Zygmunt I wydał przywilej na wodociąg z jeziora Jasień. Powstał wtedy kunszt wodny, czyli pierwsza wieża ciśnień przed Bramą Wyżynną. W 1584 r. nowa wieża ciśnień na Targu Rakowym, napędzana wodami Raduni, zasilała 564 miejskie studnie – zdradza prof. Januszajtis.

Nazwa Kunszt Wodny powraca współcześnie do Śródmieścia Gdańska. W powstającym na Targu Rakowym budynku o tej nazwie będzie działał Instytut Kultury Miejskiej. W nowej lokalizacji zachowany zostanie otwarty charakter IKM. Powstanie tam strefa co-workingowa, księgarnia miejska, kino studyjne i klubokawiarnia, a także sale szkoleniowe i sala audytoryjna. W Kunszcie Wodnym znajdzie się również makieta historycznej zabudowy Gdańska oraz punkt informacji turystycznej prowadzony przez Gdańską Organizacją Turystyczną.

Prof. Andrzej Januszajtis – był pracownikiem naukowym Katedry Fizyki Politechniki. Tu uzyskał doktorat, a w 1968 r. tytuł docenta. Pracę naukową łączył z dydaktyczną. Pełnił funkcje dyrektora Instytutu Fizyki oraz dziekana Wydziału Fizyki. Pracę zawodową łączył ze studiami nad historią Gdańska. Wiele godzin spędził nad starymi dokumentami, prasą i literaturą dotyczącą dziejów naszego grodu. Wielką popularnością cieszyła się jego pierwsza książka „Z uśmiechem przez Gdańsk” z 1968 roku. Dorobek naukowy autora w tej dziedzinie to kilkanaście kolejnych książek i dziesiątki artykułów, występów w radiu i telewizji. Jest świetnym gawędziarzem i popularyzatorem Gdańska. Z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem rozpoczęto rekonstrukcję słynnego zegara astronomicznego w Kościele Mariackim. Członek gdańskich towarzystw naukowych. Na wniosek wielu towarzystw, Rada Miasta nadała mu 24 stycznia 2002 r. tytuł Honorowego Obywatela.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
28/03/2017
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl