Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Katarzyna Jurga – Serce miasta|Wystawa o Dolnym Mieście


NAwigacja Wydarzeń

Katarzyna Jurga (1992) ur. we Wschowie. Aktualnie studentka V roku Malarstwa ze specjalizacją Sztuka w Przestrzeni Publicznej w Gdańsku. Zajmuję się malarstwem wielkoformatowym, projekcją i video. Jest rezydentką w Willi Bergera w Sopocie. Malowaniem murali zajmuję się od 2013 r. Ma na swoim koncie około 30 realizacji na terenie całego kraju w czym dwie autorskie w Gdańsku. Współpracowała między innymi z Gdańską Szkołą Muralu, Goodlooking Studio i Fundacją SFINKS.
www.kjurga.com

„Serce miasta” to trzecia indywidualna wystawa Katarzyny Jurgi. Przedstawi prace, które dopełniają jej wielkoformatową realizację na Dolnym Mieście.

Pustostany, które latami czekają na rozbiórkę, to ciemna strona każdej rewitalizacji. Budynki sypią się i straszą swoim wyglądem. Wpływa to negatywnie na wizerunek dzielnicy. Kamienica przy rogu ulic Szczygla i Wróbla od dawna stoi pusta, a data jej rewitalizacji wciąż jest nieznana. Projekt „Serce miasta” miał na celu choć na ostatnią chwilę przywrócić życie budynkowi, który ma w nieokreślonej, nieznanej przyszłości zostać odnowiony. Instalacja malarska umieszczona w oknach pustostanu składa się z serii portretów wykonanych farbami do elewacji na płytach wiórowych. Osoby, których wizerunki zostały tu utrwalone są związane z dzielnicą Dolne Miasto w Gdańsku. Niektórzy z nich mieszkają w okolicy, inni się wyprowadzili, ale nadal czują się emocjonalnie związani z dzielnicą.
Drugim elementem pracy jest 12 min film, w którym mieszkańcy opowiadają o swoich relacjach z sąsiadami i wyrażają swoją opinię o odbudowie dzielnicy. Działanie to miało na celu poprawę wizerunku otoczenia. Portrety wprowadziły życie w pusty budynek, który ujemnie wypływał na otoczenie. Projekt ten wymagał ode mnie, jako autorki integracji z mieszkańcami, przeprowadzenia wywiadów i sesji zdjęciowych oraz przygotowania 14 portretów, a następnie umieszczeniu ich w oknach elewacji.
Kolejną częścią pracy są obrazy naniesione techniką srebrową na kafle pozyskane z pustostanów to kolaże zdjęć z kuchni mieszkania socjalnego. W takich mieszkaniach mieszkają ludzie niezamożni, wręcz biedni. Budynek, który idzie do rozbiórki nie jest remontowany latami, warunki mieszkaniowe są tylko takie, na jakie stać lokatorów. Na pierwszy rzut oka to estetyczne, przyciągające wzrok ornamentem wizualnie formy abstrakcyjne, jednak gdy przyjrzy się bliżej i widać czym są komponenty nie jest już tak pięknie, symetrycznie, harmonijnie. Chaotycznie ułożone narzędzia kuchenne i jedzenie tylko początkowo sprawiają iluzję uporządkowanego deseniu: skromne przedmioty codziennego użytku dalekie są od ozdobności, towarzyszą niewesołej egzystencji w miejscu z góry skazanym na niski standard, zanim nastąpi z góry przewidziany koniec. Technika, która została zastosowana jest spójna z całością pracy: równie niedoskonała jak sfotografowane części składowe kolażu i podłoże z odzysków.

Wernisaż 14:06.2019 godz. 18:00
Wystawa czynna w dniach 15-21.06.2019 po uprzednim kontakcie telefonicznym 505 391 891.

Szczegóły

Data:
14/06/2019
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Kolonia Artystów – Dolne Miasto

Miejsce wydarzenia

Kolonia Artystów – Dolne Miasto, ul. Dolna 4,