Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ewa Barylewska-Szymańska i Wojciech Szymański – „Architektura Wolnego Miasta Gdańska”


NAwigacja Wydarzeń

Instytut Kultury Miejskiej i grupa społeczna Metropolitanka zapraszają na ostatni w tym roku wykład Akademii Dawnego Gdańska. Prelekcję „Akademia Wolnego Miasta Gdańska wygłoszą Ewa Barylewska-Szymańska i Wojciech Szymański.

Akademia Dawnego Gdańska

Gościem grudniowego wieczoru i prowadzącą spotkanie o architekturze w Wolnym Mieście Gdańsku będzie dr Ewa Barylewska-Szymańska, która przybliży uczestnikom i uczestniczkom wykładu główne koncepcje miejskich planistów w latach 1920- 1939.
W okresie trwania swoistego tworu państwowego, jakim było Wolne Miasto Gdańsk w kwestiach architektonicznych i urbanistycznych miasta wyjątkową rolę pełniła grupa wykładowców z Wydziału Budownictwa Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku. Otto Kloeppel, Albert Carsten, Karl Gruber preferowali architekturę tradycyjną. Natomiast Richard Otto Kohnke kierował się w stronę nowoczesności. To właśnie z jego inicjatywy w 1920r. ogłoszono pierwszy w historii niemieckiej architektury konkurs na projekt gdańskiego wieżowca.
– Architektura okresu Wolnego Miasta Gdańska- niedoceniana, dewastowana, zaniedbana- stanowi ważną część kulturowego dziedzictwa Gdańska. Celem, jaki postawiliśmy przed sobą jest popularyzowanie informacji o dziesiątkach zapomnianych architektów i ich dokonaniach. Przywracamy pamięć, to apostolstwo, misja, a może po prostu uczciwość wobec minionych pokoleń – mówią Ewa Barylewska-Szymańska i Wojciech Szymański, którzy od wielu lat prowadzą zakrojone na szeroką skalę badania i poszukiwania zapomnianych fragmentów architektonicznej historii Wolnego Miasta Gdańska.
Ewa Barylewska Szymańska i Wojciech Szymański – kierownik i zastępca kierownika oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska – Domu Uphagena. Uczestnicy ważnych konferencji poświęconych dawnemu Gdańskowi, m.in. konferencji w Muzeum Sopotu w 2013 r., autorzy i współautorzy wielu publikacji dotyczących historii miasta, takich jak: „Dokumentacja Urzędu Policji Budowlanej w Gdańsku jako źródło do badań nad dziwnymi kamienicami”, opublikowanych w „Studiach i materiałach do dziejów domu gdańskiego”- część 1, wydanych przez Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk.

Koncepcja i koordynacja: Dominika Ikonnikow
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, grupa społeczna Metropolitanka
Patronat medialny: Trójmiasto.pl, Radio Gdańsk, Histmag.org, iBedeker.pl

Szczegóły

Data:
03/12/2014
Godzina:
17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl