Ideą spotkania z grupą trójmiejskich aktorów jest zaprezentowanie publiczności zarówno tradycyjnych praktyk opowiadania, jak i sztuki współczesnych miejskich gawędziarzy.

Akwarela - Henryk Glaza

Kawiarniana sceneria i świetna oprawa muzyczna sprawia, że teatr „Łowców Słów” stwarza się sam – rozpoczyna w miejscu, gdzie pada pierwsze słowo. Do niego zebrani słuchacze dopowiadają kolejne i kolejne, by w końcu ulec czarowi opowieści i stać się jej nierozerwalną częścią. Gospodarzami spotkania będą doświadczeni propagatorzy językowej poprawności: Elżbieta i Groszek Stanilewicz, Olga Barbara Długońska, Anna Iwasiuta, Sasza Reznikow oraz Rafał Ostrowski.

Sztuka opowiadania to jedna z najstarszych przypisanych człowiekowi zdolności. Można śmiało stwierdzić, że nasza historia, historia świata przekazana została z ust do ust. Pewnego dnia dopiero spisana i osadzona na wieki w jednej nudnej opowieści. Zapominana, a raczej pogrzebana w tysiącach komunikacyjnych skrótów sztuka prawidłowego posługiwania się mową, jest w dzisiejszych czasach prawdziwą gratką. W slangu szybkiego i skutecznego w swej bylejakości przekazywania informacji, zapomnieliśmy o naszej potężnej sile – sile słowa.

– Przypominamy, że język to nasze dziedzictwo kulturowe, wyniesione z domu, zaczerpnięte z niesamowitych opowieści dziadka i przeczytanych książek. Atmosfera Tea-tralnej zachęca do przywołania dawnych spotkań miejskich przy herbacie i kawie, do prawdziwej, ciekawej i żywej rozmowy dosłownie o wszystkim, od poezji, po zakupy w sklepie osiedlowym. To w jaki sposób mówimy, o czym mówimy, jak posługujemy się własną wyobraźnią, najdoskonalej opisuje nas samych – mówi współorganizatorka spotkania Elżbieta Stanilewicz.

Spotkanie z grupą Opowiadaczy to niezwykła intelektualna przygoda, a przede wszystkim doskonała zabawa. To wspomnienie niewinnej, pełnej tajemniczych historii dziecięcej wyobraźni, jak i nauka o sztuce i roli twórczości, o pokonywaniu własnych słabości, o tym, co w życiu ważne. Opowiadacze, „rozsiani” wśród kawiarnianych stolików teatralną scenę stwarzają dokładnie tam, skąd przemawiają, role zaś rozpisują na bieżąco. Świetnie radzą sobie z tworzeniem historii, które zostały zainspirowane przez słuchaczy, ponieważ to publiczność właśnie „podrzuca” najciekawsze słowa – klucze. Błyskawicznie powstaje opowieść o koniu, o mamie, o wiośnie… Opowieść, która nie wiadomo, jak się zakończy.

Sztuka opowiadania

Olga Barbara Długońska – absolwentka PWST we Wrocławiu (wydział aktorski). Od 1999 roku aktorka Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni, gdzie zagrała m.in. w następujących sztukach “Iwona księżniczka Burgunda”, “Niezidentyfikowane szczątki ludzkie”, “O, Beri, Beri…”, “Szczur”, a także w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Wielokrotnie nagradzana, m.in. teatralana Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, wyróżnienie jury na 19. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, Nagroda Przyjaciół Andrzeja Waligórskiego dla najzabawniejszego wykonawcy na 19. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej

Anna Iwasiuta, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od października 2009 należy do zespołu Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Już jako studentka występowała na deskach teatru, m.in. w przedstawieniach: „Dyzma”, „Casanova”, „Czarnoksiężnik z krainy Oz”, „Don Kichot” czy „Zorba”. Jeszcze w trakcie trwania nauki została przyjęta jako adept, a następnie jako aktorka do zespołu Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Sasza Reznikow, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, absolwent krakowskiej PWST. Można zobaczyć go w rolach Francuza i Profesora w „Spamalocie”. Dołączył do zespołu teatru w lutym 2010 r. po zagraniu roli Suzina w „Lalce”. Gościnnie występuje w Teatrze Nowym w Poznaniu w „Śnie Nocy Letniej” i w Teatrze CAPITOL we Wrocławiu w spektaklu „Idiota”.

Laureat nagrody w Konkursie Aktorskiej Interpretacji Piosenki XXX PPA we Wrocławiu. Pochodzi z Białorusi, skąd zmuszony był emigrować jako opozycjonista relegowany z uczelni. Do 2006 roku był aktorem Teatru Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku oraz studentem Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuki w Mińsku.

Rafał Ostrowski, aktor i solista Teatru Muzycznego w Gdyni, Absolwent Studium Wokalno – Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni. Można zobaczyć go w rolach: Wokulskiego w „Lalce”, karczmarza w „Skrzypku na Dachu”, Rufina we „Francesko”, Dominika w „Szalonych Nożyczkach . Występuje także w „Grease”. Laureat nagród i wyróżnień. m.in:

Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za rolę Petrucchia w „Kiss Mi Kate, Grand Prix Konkursu Teatrów Szkolnych i Amatorskich „Bursztynowa Maska” w Sopocie, nagroda za reżyserię i spektakl „Bal w Operze” zrealizowany przez koło teatralne przy Centrum Kultury Kaszubski Dwór w Kartuzach, a ostatnio laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za rolę Stanisława Wokulskiego w spektaklu „Lalka”.

Elżbieta i Groszek Stanilewicz, inicjatorki powstania grupy „Łowcy Słów”. Wieloletnie słuchaczki i propagatorki ożywienia zapomnianej sztuki opowiadania. Wielkie miłośniczki baśni i ciekawych historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Autor: Przemek Rydzewski

Data: 19 maja 2011 (czwartek)

Godzina: 21:20

Miejsce: Tea-tralna, Teatr Miejskim im. Witolda Gombrowicza, Gdynia, ul. Bema 26

Bilety: wstęp wolny