Wystawa, którą już od 2 kwietnia będzie można oglądać w PAN Bibliotece Gdańskiej, przedstawia postać Piotra Skargi na tle jego epoki oraz ukazuje legendę, w jaką zaczęła obrastać twórczość tego kaznodziei u schyłku XVIII wieku aż po odrodzenie się Rzeczypospolitej.

Sejm RP ustanowił rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi. W uchwale, która dotyczy Piotra Skargi napisano: „Zapisał się na kartach historii jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji, filantrop oraz ten, który w trosce o ojczyznę miał odwagę nazwać po imieniu największe polskie przywary. Nawoływał do zmian postaw rządzących, do reform, by nie doprowadzić Rzeczypospolitej do upadku”.

Wśród licznych eksponatów prezentowanych w ramach wystawy w Bibliotece Gdańskiej, szczególną uwagę warto zwrócić na wizerunki Piotra Skargi i jemu współczesnych, wydania jego dzieł począwszy od tych najstarszych i najbardziej cennych, a także mapy Rzeczypospolitej z XVI – XVIII wieku.

Otwarcie wystawy odbędzie się 2 kwietnia (poniedziałek) o godz. 13:00 w historycznym gmachu PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 15). Ekspozycja potrwa do 4 maja 2012.

Kuratorzy wystawy: Anna Wytyk, Grażyna Ewert Tel. 58 301-22-51 do 54 wew. 327