Piątek, 13 kwietnia, na pewno nie będzie pechowy. Tego dnia Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza do Oliwskiego Ratusza Kultury na wiosenny koncert Słowiańskiej Duszy.

SŁOWIAŃSKA DUSZA to zespół międzynarodowy, w którym rozbrzmiewa gitara, akordeon i skrzypce. Chociaż członkowie zespołu pochodzą z Ukrainy, Polski i Białorusi, łączą ich wspólne słowiańskie korzenie i radość obcowania z piękną muzyką. Repertuar zespołu to piosenki folkowe polsko-ukraińsko-rosyjskie, ballady Wysockiego i Okudżawy, piosenki popularne, piosenki o tematyce morskiej oraz utwory autorskie. W muzyce można dostrzec słowiańską kobiecą duszę, ukraiński temperament i polską wrażliwość.

„Nie ma miasta nad Gdańsk” – zapraszam do wysłuchania
[youtube]https://youtu.be/js2XvxCexE4[/youtube]

Skład:
Mariana Myslitska – skrzypce; absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w zakresie gry solowej i kameralnej. Doświadczenie sceniczne zdobywała występując jako muzyk w zespołach oraz orkiestrach, m.in. Orkiestrze Symfonicznej Akademii Muzycznej w Gdańsku, orkiestrze TUTTA FORZA, Orkiestrze Młodych Artystów Sinfonia Artistica Juwenilia w Gdańsku i Capelli Gedanensis. Pochodzi z Ukrainy, z Truskawca. Występowała z wybitnymi muzykami m.in. Nigelem Kennedym oraz Adamem Makowiczem.
Igor Dubicki – gitara, wokal; kompozytor, autor tekstów. Pochodzi z Ukrainy, z Kamieńca Podolskiego. Ukończył Wydział Muzyczny Państwowego Uniwersytetu. Laureat ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursów. Wydał 8 płyt. Koncertował na Ukrainie, w Rosji, Polsce, Niemczech i Norwegii. Przyjechał do Polski w 2010 roku. Śpiewa z wielką pasją od wielu lat.
Ada Majdzińska – wokal; od lat związana wokalnie z trójmiejskimi zespołami. Jej głos charakteryzuje się pełnym brzmieniem o głębokiej barwie. Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, edukacją artystyczną na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Basia Skarżyńska – wokal; współtwórczyni programu „Od przedszkola do Opola” dla TVP. Z wykształcenia skandynawistka. Zamiłowanie do śpiewania odnalazła i realizuje w Słowiańskiej Duszy.
Gala Audzeyenka – wokal; absolwentka Szkoły Muzycznej w Brześciu. Pochodzi z Białorusi. Wrażliwość muzyczna i pasja śpiewania skłoniły ją do przystąpienia do zespołu. Z zawodu lekarka okulistka.
Leszek Muchowiecki – akordeon; absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Współpracował ze sceną teatralną Centrum Kultury w Gdyni w projektach Recital Café Piosenka francuska oraz Piosenka żydowska, a także Teatrem Wybrzeże w Gdańsku w spektaklach Fado i Fatum. Autor wielu projektów i opracowań muzycznych.
Łukasz Świerkosz – perkusja; student czwartego roku Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym. Pochodzi z Krakowa. 

Oliwski Ratusz Kultury jest prowadzony i finansowany ze środków Fundacji Wspólnota Gdańska.