7 czerwca w ramach Projektu Edukacji Filmowej Biblio + doc będącego częścią Akademii Dokumentalnej Against Gravity zostanie zaprezentowany dokument Joe Piscatelli pt. #chicagoGirl. Facebookowa rewolucja (2014). Debatę towarzyszącą temu filmowemu wydarzeniu poprowadzi Marta Tymińska, kulturoznawczyni, doktorantka Wydziału Filologicznego UG. A wszystko w Bibliotece pod Żółwiem.

Biblioteka pod ŻółwiemMożna powiedzieć, że to bardzo dobry wstęp do czekającego nas niebawem przeglądu kolejnych, wybitnych filmów dokumentalnych w ramach Gdańsk Doc Film Festiwal, który odbędzie się 23 – 26 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności.
Literackim patronem reportażu jest oczywiście Ryszard Kapuściński, ale zapewne wszystkim twórcom różnych form obrazowania czy opisu świata gdzieś podskórnie towarzyszy. Szczególnie dzisiaj mocno brzmi jego przesłanie, które zawarł w wykładzie po wręczeniu mu tytułu honoris causa na Uniwersytecie Gdańskim w 2004 r. „Słowem – rację miał stary Grek z Helikarnasu, który twierdził, już tak bardzo dawno temu, a jednocześnie – jakby to było dzisiaj, że ten świat będzie doskonalszy, im lepiej będziemy się znali i okazywali sobie wzajemną życzliwość”.(Archiwum UG)

Zaś w Bibliotece, w tym zadziwiającym dokumencie # hicagoGirl zobaczymy współczesne niebezpieczeństwa i siłę człowieka, który walczy o demokrację w swojej ojczyźnie. Bohaterką jest dziewiętnastoletnia dziewczyna, która poprzez media społecznościowe organizuje wszechstronną pomoc dla demonstrujących rewolucjonistów w Syrii przeciwko reżimowi Baszszarowi al – Assadowi. Odwaga i cel powodują, że bohaterka poświęca całe swoje prywatne życie dla sprawy – wysyła paczki, powiadamia o trasach demonstracji, agituje, a zarazem dokumentuje – mieszkając w Chicago. Jest to niezwykłe i z tego punktu widzenia, że konflikty, rozmowy, zagrożenia są widoczne i komentowane bezpośrednio i na bieżąco. Jesteśmy więc również świadkami zdarzeń. Film przynosi pogłębioną refleksję o konflikcie w Syrii oraz roli i świadomości technologicznej komunikacji współczesnych nadawców i odbiorców ( na Twitterze profil Ali’i Basatneh śledzi 2000 osób). Jak internet towarzyszy wydarzeniom, czym jest moralny przekaz i zwykła odwaga – o tym między innymi w tym ważnym filmie.

Zadaniem dokumentu, którego edukacyjną wartość podkreśla Projekt, jest więc zachęta do ciekawości problemami, które w globalnym świecie często zataczają koło, stając niespodziewanie blisko nas.

Tekst: Joanna Szymula