Współpraca organizacji studenckiej Hwæt i Domu Zarazy kwitnie. Dowodem tego było wtorkowe spotkanie, początek nowego cyklu „Rozmowy (nie)kontrolowane” w całości poświęconego humanistom i temu, co wnoszą w życie społeczeństwa.

Pierwsze spotkanie z cyklu "Rozmowy (nie)kontrolowane" uważamy za otwarte! Na twarzach skupienie. Cisza przed burzą.

Punktem wyjścia było pytanie prof. Andrzeja Ceynowy „ile warci są humaniści?”. Odpowiedź z czysto materialnego punktu widzenia nie była trudna. Warci są tyle, ile im się płaci- a jak wiadomo płaci się raczej niewiele. Szczególnie jeśli porównamy zarobki humanisty i specjalisty od nauk ścisłych. Skąd ta różnica? Czy rzeczywiście w dzisiejszych czasach zdobycze nauki są warte więcej od myśli ludzkiej? Zdaje się, że tak. Współczesny świat opiera się na postępie, na ciągłym parciu naprzód, na dynamicznym rozwoju różnych dziedzin życia. Entuzjazm wywołany coraz szybszym przepływem informacji jest oczywiście uzasadniony. Zapominamy jednak o bardzo ważnej rzeczy- informacja nie równa się wiedzy. Przyjmowanie gotowych rozwiązań bez zastanowienia się nad ich sensem nie jest żadną formą rozwoju i prowadzi donikąd. I właśnie tu zaczyna się rola humanistów. Mają oni za zadanie wybicie nas z rytmu zorganizowanego na podobieństwo maszyny świata, wprowadzenie nas na nowe tory myślowe. Co za tym idzie, studia humanistyczne nie powinny być traktowane jako nauka określonego zawodu. Uczą zdolności do precyzyjnego formowania i wyrażania myśli. Uczą wątpić. Są drogą do świadomych wyborów. Ich celem nie jest odpowiadanie na pytania, ale ich zadawanie. A to, jak się okazuje, jest dużo trudniejsze.

Rozwój może przynieść korzyści tylko wtedy, gdy jest przemyślany i właściwie ukierunkowany. Dlatego właśnie nauki humanistyczne i eksperymentalne muszą znależć wspólny język i być traktowane równorzędnie. Niech „ścisłowcy” uświadamiają nam ogrom możliwości, jakie mamy do dyspozycji. Humaniści natomiast niech pokazują gdzie nie możemy iść, gdzie kończy się piękno ludzkiej myśli a zaczyna degeneracja i upadek człowieczeństwa.

Autor: Ola Słyszewska, Hwæt