Już po raz piąty instalacje i interwencje w przestrzeni publicznej ożywią zapomniane rejony Gdańska. W ciągu trzech listopadowych nocy, 15 – 17 listopada, Instytut Kultury Miejskiej oraz Gdańska Galeria Miejska zaproszą do odkrywania Wyspy Spichrzów, Ołowianki i terenu Długich Ogrodów. Dzięki artystom i artystkom miejsca dotąd nieco zapomniane nabiorą nowych kolorów, dźwięków i … zapachów.

narracjeKomunikat prasowy:

Kuratorem tegorocznej edycji Narracji jest Rob Garrett, nowozelandzki kurator realizujący projekty artystyczne w przestrzeni publicznej często angażując do nich młodych, niezależnych artystów. Zafascynowany bogatą historią i dzisiejszym zróżnicowaniem obszaru Długich Ogrodów, Garrett w swojej koncepcji kuratorskiej „Unearthing delights. Markets, memories and meetings | Odkrywanie zachwyca. Targowiska, spotkania, wspomnienia” postanowił zderzyć świat przeszłości z teraźniejszością terenu: przeplatają się w niej motywy barwnych ogrodów, otwartego, pełnego życia targowiska oraz obrazy z teraźniejszości – zaniedbanie, zapomnienie, zepchnięcie na margines miasta. Prace artystów i artystek biorących udział w NARRACJACH nawiązując do przeszłości miejsca, odkrywać będą jego twórczy potencjał.

– Dwa wyrazy zawarte w tytule 5. edycji wydarzenia w sposób szczególny nawiązują do zjawiska powtórnego zaangażowania i zachwytu, które może być rezultatem odkrywania przeszłości i pokazywania potencjału miejsc pogrążonych w zapomnieniu – mówi kurator 5. edycji NARRACJI, Rob Garrett.

Obok projektów artystek i artystów z Nowej Zelandii, Niemiec, Francji, Australii, Litwy, USA, Wielkiej Brytanii czy Rosji, którzy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w NARRACJACH przez kuratora, zobaczymy także prace wybrane w otwartym naborze oraz projekty zgłoszone przez mieszkańców Długich Ogrodów lub osoby związane z tym miejscem. Ten ostatni cykl prac realizowany jest dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne. Łącznie podczas Narracji zrealizowanych zostanie ponad 20 projektów.

Kurator o pracach festiwalowych: – Wśród wybranych propozycji znalazły się świetne prace site-specific odnoszące się do historii oraz współczesnej sytuacji Długich Ogrodów. Wybraliśmy również projekty niosące szerszej publiczności głos ludzi niegdyś lub obecnie związanych z tym terenem. (…) Nawiązując do motywów przewodnich tegorocznych NARRACJI – targowisk, spotkań, wspomnień – wybrane prace przywołują zapachy, dźwięki, opowieści i magię Długich Ogrodów z odległej przeszłości, niedawnej historii i współczesności.

Spotkanie z kuratorem połączone ze spacerem po Długich Ogrodach rozpocznie się 15 listopada o godz. 19.00 w sieni IKM.