Park im. Jana Pawła II to współczesny park, położony na obszarze 25 ha, ograniczony Aleją Rzeczypospolitej, Aleją Jana Pawła II, ulicą Meissnera i terenami PSM „Przymorze”. Czy znają Państwo to miejsce? 

Cannot see the forest for the trees / Hilde Angel Danielsen, Gunvor Anita Tangrand

Cannot see the forest for the trees / Hilde Angel Danielsen, Gunvor Anita Tangrand

Park powstał w latach 1981–1983 na terenach dawnego Portu Lotniczego Wrzeszcz, a w 1987 roku był miejscem, w którym odbyła się msza papieska z udziałem około miliona uczestników. Na pamiątkę tego wydarzenia w pobliżu ul. Meissnera powstał „Zielony Pomnik”, upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II i dwudziestą rocznicę mszy św. na Zaspie. Elementami pomnika jest dąb symbolizujący spotkanie z Bogiem i labirynt wyobrażający pielgrzymkę, a kwadratowa forma całości, uważana za figurę  idealną,  nawiązuje do cnot kardynalnych – męstwa, sprawiedliwości, roztropności i wstrzemięźliwości.

Zielony Pomnik

Poprzecinany alejkami spacerowymi park, tworzą starsze drzewa przesadzone tu w latach 1982–1983, młodsze nasadzenia z tego samego okresu oraz uzupełnienia z początku XXI wieku.

Park Jana Pawła II

Teren parku jest przy okazji galerią zewnętrzną, stworzoną z rzeźb będących efektem Międzynarodowych Plenerów Rzeźby z Drewna, organizowanych przez Fundację Wspólnota Gdańska w ramach Festiwali Form Przestrzennych „Rozdroża Wolności”.

Gender / Mariusz Otta

Gender / Mariusz Otta

Spacer wzdłuż żużlowych alejek pozwala na obcowanie z przyrodą, sztuką i elementami kultu religijnego jednocześnie, i chociaż w zamyśle park powstał jako spacerowe zaplecze na najbliższych mieszkańców, warto tam zajrzeć:)

Pomysły na spacer po Gdańsku