W listopadzie miłośnicy miejskich wędrówek razem z Gdańskimi Miniaturami odwiedzą Siedlce – kiedyś zielone przedmieście, teraz osiedle.

Fot. Julia Zofia Kowalska

Tematem przewodnim spaceru będzie klon, drzewo, które według legend odgrywało podwójną rolę: opiekowało się zmarłymi, a jeden z jego gatunków – jawor, troszczyło się o zakochanych. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 25 listopada na bezpłatne zwiedzanie z przewodniczką – Ewą Czerwińską.

Siedlce to nie tylko bloki, kamienice i ul. Kartuska

Siedlce były kiedyś bardzo zielonym przedmieściem, okolica słynęła z ogrodów i… winnic. W XIX wieku zostały przyłączone do miasta i obecnie są dużą dzielnicą mieszkaniową. Spacerując po Siedlcach, można zobaczyć zróżnicowane budynki: stare domy i kamienice, niskie i wysokie bloki, ponad stuletnie gmachy szkół i świątyń. Trasa wycieczki wiedzie jednak przede wszystkim przez zielone miejsca, skwery, parki i cmentarz. Uczestnicy i uczestniczki udadzą się do północnej części dzielnicy, która jest rzadziej odwiedzana.

Zaprzyjaźnij się z klonem

Motywem przewodnim wędrówki będzie niezwykłe drzewo – klon. Ta użyteczna roślina została w szczególny sposób wyróżniona – jej liść umieszczono na fladze Kanady, drugiego co do wielkości państwa na naszym globie. Drzewo jest cenione nie tylko w Ameryce Północnej, ale także w Europie. Według polskich podań odgrywało podwójną rolę. Było uważane za opiekuna zmarłych, a jeden z jego gatunków: jawor, troszczył się o zakochanych. Na Siedlcach, ale także w innych dzielnicach Gdańska, możemy spotkać piękne klony i jawory, ponieważ te użyteczne drzewa są chętnie sadzone wzdłuż ulic, w parkach i ogrodach.

Park czy cmentarz przy ul. Bema?

Pomiędzy ulicami Powstańców Warszawskich, Bema i Zakopiańską, na zboczu wzgórza opadającego w kierunku doliny, którą przebiega ulica Kartuska, znajduje się piękny park imienia Józefa Bema. Są w nim alejki obsadzone kasztanowcami oraz lipami. Równo rosnące, już ponad stuletnie drzewa nie zostały jednak posadzone po to, by ocieniały trawniki, na których mieszkańcy i mieszkanki bawią się lub gdzie wyprowadzają psy. Miały szumieć nad grobami pochowanych tu osób i wprowadzać w nastrój zadumy. Pierwotnie bowiem znajdował się tu cmentarz św. Barbary (od 1869 roku), a obecny park powstał po jego likwidacji, po Drugiej Wojnie  Światowej.

Więcej o historii zieleńców i parków opowie podczas wędrówek po Siedlcach przewodniczka Ewa Czerwińska.

Instytut Kultury Miejskiej – organizator i iBedeker.pl – patron medialny, zapraszają na spacery Gdańskich Miniatur 25 listopada w godzinach. 11.00, 12.30 i 14.00. Początek spacerów róg ulic Bema i Zakopiańskiej. Najmłodsi uczestnicy/ki spaceru powinni mieć minimum 11 lat. Spacer trwa ok. 1,5 godziny.

Informacje: www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl