Listopadowa aura nie zniechęciła uczniów i uczennic gdańskich szkół do wspólnego zwiedzania Gdańska. Razem z przewodniczką poznaliśmy tajemnice kościoła św. Jakuba, św. Bartłomieja i Bożego Ciała. Zajrzeliśmy też na niezwykły cmentarz…

Gdańskie Miniatury

Wędrówkę rozpoczęliśmy w okolicy rozebranej w XIX wieku bramy wjazdowej do Gdańska, pod kościołem św. Jakuba, który przez wieki służył ludziom morza, a jego historia jest związana z pierwszym w Europie szpitalem dla marynarzy. Świątynia stoi na trasie św. Jakuba, czyli szlaku prowadzącym do Hiszpanii, gdzie spoczywa święty. Wewnątrz kościoła zainteresowanie uczestników i uczestniczek spaceru budziła niewielka ekspozycja poświęcona pielgrzymkom do Santiago de Compostella. Czy po opowieści przewodniczki Ewy Czerwińskiej – u młodych gdańszczan i gdańszczanek wzrośnie apetyt na pątniczą wędrówkę?

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=uFJJ8b8-3gA[/youtube]

Szalenie interesujący, nieco przytłumiony sąsiedztwem centrum handlowego, jest kościół św. Bartłomieja, w którego gotyckich murach z XV wieku, dzisiaj funkcjonuje greckokatolicka cerkiew. Ta religijna wspólnota otrzymała obiekt w 1996 r. i od tego czasu pieczołowicie dba o swój skarb.
Większość uczestników i uczestniczek listopadowych Gdańskich Miniatur pierwszy raz w życiu przekroczyła progi cerkwi. Otwarte drzwi do przedsionka zachęcają przechodniów do zajrzenia. Czy uczestnicy i uczestniczki spaceru zaproszą tam swoich rodziców?

Kościół Bożego Ciała, stojący przy ul. 3 Maja, podobnie jak greckokatolicka cerkiew, nie należy do najbardziej znanych, chociaż codziennie mijają go tysiące mieszkańców. Świątynia, sąsiadujący z nią Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy oraz dawny szpital warte są bliższego poznania. Uczniowie i uczennice, którzy w czwartkowe południe razem z nami zwiedzali Gdańsk, zdobyli podstawową wiedzę o tym niecodziennym kompleksie. Czy kiedyś tu wrócą?

Gdańskie Miniatury to projekt edukacyjny, mający na celu wzniecenie w młodych ludziach zainteresowania tzw. małą ojczyzną. Dziękujemy nauczycielkom i nauczycielom, że pomagają nam, organizatorom projektu. Dziękujemy, że zgłaszają Państwo swoje klasy do udziału w naszych wędrówkach. Gdańsk jest wart poznania:) Zapraszamy na kolejne spotkania:)

Działania Instytutu Kultury Miejskiej