W Gdańsku mamy wiele pięknych parków, skwerów i terenów zielonych. Od września tego roku możemy zwiedzać je z Instytutem Kultury Miejskiej i projektem Gdańskie Miniatury w edycji „Zielone miasto”. W grudniu serdecznie zapraszamy na wycieczkę po Nowych Ogrodach, gdzie poszukamy różnych gatunków topoli.

Topole to jeden z najbardziej odpornych gatunków drzew. W podaniach ludowych jednocześnie wzbudzały lęk, ale też i podziw dla swojej urody. Były kojarzone są zarówno ze śmiercią, jak i z nieśmiertelnością.
Spacer rozpoczniemy od odwiedzenia Targu Drzewnego, który kiedyś słynął z handlu drewnem i węglem drzewnym, zaś dziś jest tak popularny między innymi dzięki pomnikowi konnemu Jana III Sobieskiego. Kolejnym punktem naszej grudniowej wędrówki będzie Mały Błędnik. Wiesz co oznacza jego nazwa? Nie martw się, odpowiedź na to pytanie poznasz na pewno podczas grudniowego spaceru z IKM-em. Na trasie naszej wycieczki znajdą się również takie miejsca jak Kanał Raduni, gdzie poszukamy topoli białych, ulica 3 Maja, przy której znajduje się szpaler drzew z różnymi gatunkami roślin oraz… odwiedzimy miejsce, w którym stał kiedyś Pałac Radziwiłłów (ul. Nowe Ogrody 16), po którym niestety teraz już nie ma śladu.

Scenariusz spaceru opracował Klaudiusz Grabowski. Oprowadza Ewa Czerwińska.

Gdańskie Miniatury to realizowany od 2009 roku przez Instytut Kultury Miejskiej projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, ale także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z miastem. Zabawa przybiera różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie, wielkie kobiety Pomorza), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. Gdańskie Miniatury realizowane są w cyklu szkolnym, podzielone na semestr zimowy i letni. Po każdym semestrze odbywa się uroczysty finał z udziałem najbardziej aktywnych zwiedzających i wręczenie nagród – biletów wstępu do gdańskich instytucji kultury.

Po trasach można się poruszać samodzielnie, przy pomocy specjalnie przygotowanej mapki lub wziąć udział w zorganizowanym spacerze z profesjonalną przewodniczką Ewą Czerwińską.

By wygrać nagrody, należy wypełnić formularz on-line z pytaniami konkursowymi dotyczącymi poszczególnych tras, który co miesiąc zamieszczamy na tej stronie wraz z opisem trasy i mapką do pobrania.

Patronem medialnym projektu jest portal iBedeker.

www.gdanskieminiatury.ikm.gda.pl

Wstęp wolny

Zapraszamy serdecznie!

Anna Urbańczyk, Paulina Pańko

12.12  – 10.00, 11.30, 13.00 gra miejska-spacer dla szkół. Obowiązują wcześniejsze zapisy, do 6.12 na adres e-mail: [email protected]

16.12 – 11.00, 12.30, 14.00 gra miejska-spacer dla rodzin i grup nieformalnych.
Spotkanie: godz. 11.00 i 14.00 Gdańsk, Targ Drzewny, pomnik Jana III Sobieskiego
godz. 12.30 Gdańsk, ul. Nowe Ogrody 27

Informacje: [email protected]