Czy znają Państwo Gdańskie Miniatury? Czy Państwa dzieci słyszały o edukacyjnym projekcie skierowanym do uczniów i uczennic gdańskich szkół, którego celem jest wspólne odkrywanie Gdańska?

Gdańskie Miniatury WesterplatteGdańskie Miniatury to projekt pozwalający poznać dzieje, architekturę i niezwykłe miejsca w Gdańsku. Podczas spacerów z przewodnikiem dzieci i młodzież wspólnie odkrywają miasto, biorąc udział w grze miejskiej i rozwiązując zagadki nawiązujące do tajemnic grodu nad Motławą. Nagrodą za udział we wspólnej zabawie są (na zakończenie każdego semestru) bilety do instytucji kultury. Warto dodać, że w grze mogą również wziąć udział indywidualne osoby – wystarczy się zgłosić do Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, przy ul. Długi Targ 39/40.

iBedeker rozpoczyna już trzeci rok współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej, który jest pomysłodawcą i realizatorem narodzonego w 2009 roku projektu. Za nami dwa lata sympatycznej i owocnej współpracy, przed nami nowe wyzwania, nowe tematy…

W roku szkolnym 2013/14 będziemy rozmawiali o Gdańsku w ogniu walk i konfliktów. Poznamy najważniejsze zbrojne konflikty, które wpłynęły nie tylko na losy Gdańska, ale także Europy i świata. Będziemy wspólnie wędrowali szlakiem pomników, symboli oporu, walki o niepodległość i wolność. Często przechodzimy koło nich zupełnie nieświadomie, a one przecież mówią o życiu naszych przodków.

Kto będzie występował w roli cicerone? Ewa Czerwińska – licencjonowana przewodniczka miejska, z którą również zaczynam trzeci rok serdecznej współpracy. Plan spacerów będzie przygotowywała Agnieszka Mencel, a nad całością przedsięwzięcia będą czuwały Ania Urbańczyk i Larysa Sałamacha.
Ewo, Aniu, Agnieszko, Laryso – już się cieszę na myśl o naszych spotkaniach:)

Ewa Czerwińska – licencjonowana przewodniczka po Gdańsku

A więc – zaczynamy!

Westerplatte – tu rozpoczęła się II wojna światowa

Westerplatte to szczególne miejsce na mapie Gdańska. Dawna wyspa, od XIX wieku tworząca całość z lądem, była zacisznym miejsce wypoczynku, aby po latach przeistoczyć się w elegancki kurort. Toczyło się tu piękne życie. Niestety, w 1939 roku pensjonaty, kąpielisko, korty tenisowe, kręgielnie zostały wyparte przez koszary, placówki i wszystko to, co kojarzy się z wojną. Podczas wrześniowego spaceru Ewa Czerwińska opowie jak doszło do tak dramatycznych przemian i czym się one skończyły. Opowie też o dniu dzisiejszym Westerplatte – o niewielkim cmentarzyku, o znanym w całej Europie pomniku i o plenerowej wystawie „Chwała zwyciężonym”.

Zapraszamy Państwa dzieci do wspólnej zabawy, po której, być może…. opowiedzą swoim rodzicom o Gdańsku:)

Zapisy:

Termin: 25 września 2013 r. środa, godziny: 10.00, 11:30, 13:00
Miejsce: Gdańsk Westerplatte
Kategoria wiekowa: od IV klasy szkół podstawowych – szkoły ponadgimnazjalne
Czas trwania: około 1,5 godziny
Maksymalna liczba zgłaszanych osób: 30
Maksymalna liczba osób podczas spaceru: 50
Koszt: Bezpłatne
Autobusy nr 138, nr 106 – oba autobusy odjeżdżają z przystanku Akademia Muzyczna, ul. Łąkowa. Rozkład autobusów znajduje się na stronie ZTM Gdańsk: www.ztm.gda.pl.

Prosimy o zgłoszenia do dnia 15 września (niedziela) z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny, nazwisk oraz telefonów kontaktowych osób, które 25 września będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail [email protected]
Potwierdzenia zostaną przesłane drogą e-mailową do 18 września (środa).

Tytuł: Gdańskie Miniatury – Westerplatte
Lokalizacja: Gdańsk Westerplatte
Godzina rozpoczęcia: 10:00
Data: 2013-09-25
Godzina zakończenia: 14:30