Ruszył kolejny cykl Gdańskie Miniatury, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej i iBedeker.pl. W rozpoczętym roku szkolnym dzieci i młodzież poznają kobiety, które zapisały się na kartach historii Gdańska. 

Słońce! Kiedy pod Bramą Zieloną zebrała się pierwsza grupa dzieci inaugurujących spacer „Królowe i mieszczki w Gdańsku”, towarzyszyły im promienie słońca i ciepło. Niestety, piękna aura stopniowo przemieniała się w jesienną pluchę. Ostatniej, najstarszej grupie młodzieży towarzyszył już głównie deszcz. Deszcz!

W spacerze, podczas którego przewodniczka Ewa Czerwińska opowiadała historie przygotowane przez historyka Krzysztofa Murawskiego, wzięli udział uczniowie i uczennice z gdańskich szkół. Trasa wiodła od Zielonej Bramy, w której w 1646 roku zatrzymała się przyszła królowa Polski Maria Gonzaga; przez Długi Targ i Długą, a zakończyła się na ul. św. Ducha, pod kamienicą, w której urodziła się Joanna Schopenhauer – autorka „Gdańskich wspomnień z młodości”.

Po wspólnym spacerze uczniowie i uczennice wiedzą już, że nie ma historii bez kobiet. One zawsze wpływały na rozwój świata, chociaż najczęściej nie staływ pierwszych szeregach.

YouTube Preview Image

Miłym urozmaiceniem wędrówek było losowanie upominków. Każdy spacer rozpoczynał też cukierkowy poczęstunek ufundowany przez hurtownię artykułów spożywczych Tradis.
Zegarmistrz z ul. Długiej podarował dzieciakom czapeczki i dziewczęce zegarki, a dzięki Miastu Gdańsk do rąk uczniów i uczennic trafiły balony, smycze, pluszowe lewki, notesy i plany miasta. Dziękujemy:)

Tych, których ciekawią miejsca i osoby poznawane podczas spaceru zachęcamy do lektury dokładnego opisu na stronie Instytutu Kultury Miejskiej.