Gdańskie Miniatury zapraszają dzieci i młodzież z gdańskich szkół na ostatni w tym semestrze spacer z przewodniczką. Bohaterkami opowieści będą kobiety, których życie owiane było tajemnicą, często wiążącą się z miłością.

Czy mają Państwo dzieci w wieku szkolnym? Czy Państwa dzieci znają historyczne centrum Gdańska i jego tajemnice? Jeśli nie – mamy propozycję – prosimy o zwrócenie uwagi na naszą ofertę skierowaną do uczniów i uczennic gdańskich szkół. Opowieści o tajemniczych niewiastach, niekiedy przypominających postaci z bajek, mogą pobudzić fantazję, tak bardzo przydatną w czasie wolnym od zajęć szkolnych.
W środę, 30 stycznia, zapraszamy do udziału we wspólnym spacerze po Głównym Mieście.

Gdańsk miastem miłości

Czy to możliwe? W mieście nad Motławą, jak pokazuje historia, szalone miłości niejednokrotnie wywoływały niepohamowane emocje,  skandale i do dzisiaj niewyjaśnione tajemnice. Miłość – uczucie, któremu ulegały dawne gdańszczanki, niczym nie różniła się od tej z Werony, gdzie Romeo i Julia przeżywali swoją tragedię. Opowieść o Annie Pillemann i przyszłym biskupie Maurycym Ferberze; o Annie Schilling i Mikołaju Koperniku, czy wreszcie o bohaterce powieści Deotymy „Panienka z okienka” i jej przystojnym poruczniku – nie pozostawia złudzeń. Tak, Gdańsk to miasto miłości.

Spacer z przewodniczką Ewą Czerwińską rozpocznie się pod Teatrem Wybrzeże. Tu poznamy postać Stanisławy Przybyszewskiej – tak bardzo związanej z Gdańskiem i teatrem właśnie. Pozostając w związku z literaturą, zajrzymy też na ul. Plebania, gdzie również usłyszymy o miłości, acz mocno tragicznej.

Szczegóły dotyczące spaceru można poznać na stronie – www.ikm.gda.pl

Gdańskie Miniatury to projekt edukacyjny, który korzystając z formy gry terenowej, pozwala odkrywać uczniom i uczennicom, a także dorosłym zainteresowanym historią Gdańska, niezwykłe miejsca i postacie związane z naszym miastem. Przez cztery lata zabawa miała różne formy, od gry w poszczególnych dzielnicach Gdańska, przez cykle tematyczne (Gdańsk wielokulturowy, legendy gdańskie), po uczęszczanie trasami proponowanymi przez same dzieci i młodzież. W roku szkolnym 2012/2013 przyglądamy się wielkim kobietom w historii Pomorza.

Zgłoszenia na spacer przyjmowane są do 23 stycznia – [email protected]

TERMIN: 30 stycznia 2013 roku (środa). Godziny: (do wyboru) 10.00, 11.30, 13.00.
MIEJSCE SPOTKANIA: Gdańsk Główny, Targ Węglowy, przed Teatrem Wybrzeże
KATEGORIA WIEKOWA: od czwartej klasy szkoły podstawowej – szkoły ponadgimnazjalne
CZAS TRWANIA: około 1,5 godziny
MAKSYMALNA ILOŚĆ OSÓB W GRUPIE: 50
KOSZT: Bezpłatne

Prosimy o zgłoszenia do dnia 23 stycznia (środa) z podaniem nazwy szkoły/placówki kultury/grupy nieformalnej i ilości uczestników, wybranej godziny oraz nazwisk oraz telefonów kontaktowych osób, które 30 stycznia będą towarzyszyć grupie dzieci i młodzieży (na każde 15 osób przypada jeden opiekun), na adres e-mail [email protected]

Organizatorzy informują, że zapewniają przewodnictwo po trasie Tajemnicze Niewiasty. Nie zwalnia to Państwa z obowiązku zapewnienia osobom nieletnim opieki zgodnej z obowiązującymi przepisami prawa.