Pusty Staw to jezioro leżące w rejonie ulic: Nowotnej, Stryjewskiego i Sówki. Dotychczas znane było głównie mieszkańcom Gdańska Stogów, ale dzięki aktywnym mieszkańcom, głosującym w Budżecie Obywatelskim, ma szansę stać się ważnym punktem na rekreacyjnej mapie Gdańska.

Pusty Staw

Uwielbiam plażę na Stogach, niestety wzorem większości gdańszczan, pędząc ku morskiemu brzegowi, zaledwie rzucam okiem w kierunku pasa lasu, za którym pobłyskują wody jeziora Pusty Staw. Dzisiaj, korzystając z pięknej pogody, postanowiłam tam zajrzeć…
W połowie XIX w., zanim plaża na Stogach stała się modna, rolę kąpieliska pełniło właśnie wspomniane jezioro. Początkowo mieszkańcom i kuracjuszom służyła gospoda i przystań dla łodzi, z czasem powstał Hotel Kuracyjny i bogata infrastruktura służąca wypoczywającym.
Kiedy w 1927 roku linię tramwajową oraz wygodną jezdnię doprowadzono do samej plaży, kąpielisko Pusty Staw zaczęło tracić na atrakcyjności i z czasem ustąpiło… przemysłowi. Powstała tu fabryka wyrobów pasmanteryjnych, po II wojnie światowej upaństwowiona

… działała jako Fabryka Taśm Gumowych PARA, następnie Fabryka Wstążek i Taśm nr 9 Gdańsk-Sianki pod Zarządem Państwowym. Podlegała Zjednoczeniu Przemysłu Pasmanteryjnego w Łodzi. Po likwidacji Zjednoczenia w 1951 roku zarządzana przez Ministerstwo Przemysłu Lekkiego jako Państwowe Fabryki Przemysłu Pasmanteryjnego – Gdańsk. Rozbudowana w latach 1951–1952, ze żłobkiem przyzakładowym i domem dla pracowników. W 1973 roku rozebrano starą zabudowę, w 1998 zmodernizowano uciążliwą dla okolicy kotłownię (z węglowej na gazową). 31 VII 2000 sprywatyzowana jako Zakład Przemysłu Pasmanteryjnego Pasanil. Nabywcą była firma Hako sp. z o.o. z Warszawy, która utworzyła nową: Pasanil sp. z o.o. Poddana restrukturyzacji, produkuje i sprzedaje wyroby pasmanteryjne, m.in. taśmy elastyczne, odzieżowe (spodniowe, do zamków błyskawicznych, firankowe, lamówki), szelkowe, obuwnicze, tapicersko-meblowe, ozdobne, frędzle, sznury ozdobne i odzieżowe, siatki wędliniarskie, sprzedaje wyroby włókiennicze, świadczy usługi farbiarskie. Od roku 2004 produkuje także na potrzeby wojska. Ma przyzakładową przychodnię zdrowia – Encyklopedia Gdańska.

Dzisiaj paskudne budynki fabryczne szpecą ten uroczy zakątek Gdańska.

Pusty Staw a Budżet Obywatelski

Mieszkańcy zainteresowani rewitalizacją otoczenia jeziora, zgłosili swój projekt do Budżetu Obywatelskiego. Udało się! Dzięki 1638 osobom, które zagłosowały na Pusty Staw, zostanie wykonany projekt i dokumentacja mająca na celu odtworzenie dawnego parku. W planach jest stworzenie miejsca rekreacji, wypoczynku i sportu dla ludzi w każdej kategorii wiekowej. Z czasem powstaną (miejmy nadzieję) trasy spacerowe o naturalnej nawierzchni oraz mała architektura z urządzeniami siłowni zewnętrznej i placem zabaw dla dzieci. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 490 000 PLN.

Jezioro Pusty Staw można spokojnie obejść w 30 minut. Okala je mniej lub bardziej uporządkowana dróżka, po drodze można zauważyć kilka ławek i koszy na śmieci. Na mnie szczególne wrażenie zrobiła niewielka aleja brzozowa – ależ tam będzie pięknie, kiedy się zazieleni. A kiedy całemu otoczeniu zostanie przywrócony dawny klimat, gdańszczanie będą mieli do dyspozycji kolejne, fantastyczne miejsce do rekreacji.

Lektura uzupełniająca:

Pusty Staw – zapomniane serce kurortu

Stryowski czy Stryjewski, czyli przechrzczony gdański malarz 

Pomysł na spacer w Gdańsku