Siedziba Towarzystwa Przyjaciół Gdańska przy ul. Warzywniczej zamienia się co pewien czas w… pracownię artysty malarza. W 2004 r. Leon Dudij tworzył tu kopię Okrętu Kościoła z Dworu Artusa, od trzech miesięcy jest pochłonięty pracą nad kopią „Ukrzyżowania” na tle panoramy Gdańska.

Od lewej: Piotr Mazurek i Leon Dudij - 15 czerwca 2012 r.

Obraz „Ukrzyżowanie” jest autorstwa Andrzeja Stecha, najznakomitszego malarza gdańskiego XVII wieku. Był centralnym obrazem w ołtarzu głównym przycupniętej u stóp Góry Gradowej świątyni, dzisiaj Polskokatolickiego kościoła p.w. Bożego Ciała (przy ulicy 3-go Maja), szczęśliwie ocalałego z pożogi wojennej. Niestety, wnętrze przez wiele lat pozostającego bez opieki kościoła ulegało dewastacji i licznym kradzieżom. Smutny los nie ominął obrazu Andrzeja Stecha. Już wcześniej, na początku XX wieku dzieło zostało nadpalone podczas uderzenia pioruna w kościół. Lewy, dolny róg  został wówczas przemalowany, a prowadzone później konserwacje metodą punktową nie wpłynęły korzystnie na jakość dzieła. Do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie dwadzieścia procent oryginału, dolnej części obrazu nie da się już uratować.

– Wiedząc, jak cenny dla Gdańska jest to obraz, postanowiliśmy przywrócić go gdańszczanom, wykonując kopię pierwotnego dzieła – mówi Piotr Mazurek, prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Niestety dysponujemy bardzo skąpą dokumentacją, czarno-białą, pochodząca z lat dwudziestych XX wieku. W jej odnajdywaniu bardzo nam pomógł Andrzej Januszajtis, któremu szalenie spodobała się nasza inicjatywa. Trudnego zadania odmalowania podjął się Leon Dudij, z którym już wielokrotnie pracowaliśmy i znamy jego doskonały warsztat. Artysta obiecuje, że niemal w stu procentach obraz będzie tym, co oglądali gdańszczanie w XVII wieku. – dodał Piotr Mazurek.

Stan z 28 czerwca 2012 r.

Artysta malarz Leon Dudij ma ogromne doświadczenie w kopiowaniu dzieł starych mistrzów z zastosowaniem dawnych technik malarstwa. Urodzony w Tarnopolu (dzisiaj Ukraina) artysta, po kądzieli Polak, studiował grafikę i malarstwo w Moskwie i Petersburgu. W 1993 r. odbywał staż w pracowni Jerzego Nowosielskiego w Krakowie – od tego czasu mieszka w Polsce.

Prace rozpoczęły się w kwietniu 2012 r. i weszły już w ostatnią fazę. Pod koniec lipca obraz powinien być przeniesiony do kościoła. Będzie umieszczony w ołtarzu głównym, a obok stanie oryginał. Pomysłowi z radością kibicuje proboszcz kościoła ks. Rafał Michalak.

Odtworzenie znakomitego gdańskiego dzieła to tzw. oddolna inicjatywa. Jej finansowanie jest oparte na środkach Towarzystwa Przyjaciół Gdańska oraz dowolnych składkach gdańszczan.
– Udało nam się zebrać 3 tysiące złotych, brakuje już tylko piętnastu – śmieje się pomysłodawca.

Towarzystwo Przyjaciół Gdańska prosi wszystkich zainteresowanych wsparciem projektu o wpłaty nawet drobnych kwot na konto TPG:
Bank Millenium: 23 1160 2202 0000 0000 5248 0785
Tytuł przelewu: „Na odtworzenie obrazu „Ukrzyżowanie” autorstwa Andrzeja Stecha”. Darczyńcy zostaną umieszczeni na specjalnej tablicy pamiątkowej, która powstanie po zakończeniu prac i znajdzie się w kościele Bożego Ciała.