Zakończyło się Święto Gdańskiej Nauki 2017. Zanim nastąpił finisz w postaci pokazu video mappingu (na elewacji Ratusza Starego Miasta), gdańszczanie i turyści wzięli udział w rebusowych spacerach śladami ludzi gdańskiej nauki.

Święto Gdańskiej Nauki 2017Spacery polegały na rozwiązywaniu rebusów, które doprowadzały uczestników do miejsc, w których czekali cicerone – Ewa Jaroszyńska, Arkadiusz Zygmunt i Andrzej Jaroszyński. Dodatkowo, aby przewodnikom „otworzyć usta”, należało rozwiązać rymowane zagadki, a bywało to trudne.
Autorką koncepcji rebusowych wędrówek była Ewa Jaroszyńska,

W sobotę, 4 lutego, od godziny 11 do 12:30, niewielkie grupki gdańszczan i turystów pojawiały się w punkcie Informacji Turystycznej Gdańskiej Organizacji Turystycznej, gdzie pracownik GOT Michał Pazusis wręczał zainteresowanym rebusy wskazujące drogę do pierwszego punktu, którym był dziedziniec Ratusza Głównego Miasta. Tutaj Ewa Jaroszyńska opowiadała o gdańskich carillonach oraz o zegarze słonecznym, zdobiącym wieżę ratusza.

YouTube Preview Image

Kolejnym miejscem spotkania była Brama Wyżynna, przy której Arkadiusz Zygmunt tłumaczył jak wyglądała kwestia zaopatrywania Gdańska w wodę zanim pojawił się w mieście nadburmistrz Leopold von Winter, a przy siedzibie Narodowego Banku Polskiego zwrócił uwagę na zdobiące fasadę popiersie Daniela Gralatha…

Daniel Gralath

YouTube Preview Image YouTube Preview Image

Bohaterem opowieści Andrzeja Jaroszyńskiego, który czekał na uczestników przy ul. Okopowej, była kolejka linowa Adama Wybego, a kawałek dalej, przy ulicy Rzeźnickiej – Narratio Prima.

Pogoda nie rozpieszczała przewodników ani uczestników, ale mimo wyjątkowo nieprzyjaznej aury, w ciągu półtorej godziny po rebusy w siedzibie Punktu Informacji GOT zgłosiły się 52 osoby, i poza jedną grupą z małymi dziećmi, wszyscy dotrwali do końca. Dziękujemy Państwu za wspólną zabawę i sądzimy, że w tej formule jeszcze się spotkamy…

Podczas Święta Gdańskiej Nauki, zorganizowanego przez Miasto Gdańsk i Fundację Gdańska, odbyły się również spacery dla przedszkolaków – oto krótkie wspomnienie.

Serdecznie dziękuję Gdańskiej Organizacji Turystycznej za pomoc przy organizacji wydawania rebusów:)