W najbliższym sąsiedztwie budynku dawnego Gimnazjum Polskiego, u podnóża nasypu przylegającego do Małej Zbrojowni, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej wybitnej polskiej pisarce – Stanisławie Przybyszewskiej.

Wokół Centrum Kształcenia Ustawicznego zgromadzili się okoliczni mieszkańcy, pracownicy i słuchacze centrum, członkowie Forum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych oraz Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz i radny dzielnicy Marek Bumblis. Gości przywitał dyrektor CKU Dariusz Różycki, który razem z prezydentem dokonał odsłonięcia. Zanim jednak opadła okrywająca głaz tkanina, głos zabrał Paweł Adamowicz:

– Stanisława Przybyszewska przebywała w tym miejscu wiele lat, jej mąż pracował w Polskim Gimnazjum, a przyjechali do Gdańska z Poznania.

Ci z nas, którzy jeszcze nie widzieli ekranizacji według Andrzeja Wajdy jej dramatu „Sprawa Dantona”, z pewnością po dzisiejszej uroczystości to nadrobią. Jest to film niezwykły, pokazujący nie tylko wydarzenie historyczne, jakim była Rewolucja Francuska, ale również ludzkie osobowości i charaktery, a więc coś, co nie jest przemijające. Zmieniają się kostiumy i atrybuty cywilizacji, ale charakter człowieka, jego namiętności czy żądze są niezmienne.

Prezydent dodał też, że pisarka mieszkała w Wolnym Mieście Gdańsku. Jako, że była narkomanką zmarła młodo i została pochowana na cmentarzu bezwyznaniowym na Chełmie, ale jej grób nie zachował się.

Odsłonięta tablica zajęła miejsce podobnej, skradzionej kilka lat temu. Tym razem jest wykonana z żywicy, a więc nie będzie stanowiła łakomego kąska dla złodziei. Teren wokół szkoły jest ponadto monitorowany, toteż jest nadzieja, że pozostanie nienaruszona. Jej odtworzenie było możliwe dzięki usilnym staraniom członków Forum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych z radnym Markiem Bumblisem na czele, oraz funduszom otrzymanym od Miasta Gdańska.

W drugiej odsłonie uroczystości wystąpili aktorzy teatru „Ephata”, których spektakl „Love Story”, wyreżyserowany przez Roberta Cyrtę, był pierwszym przedstawieniem po inauguracji Sceny Społecznej, mającej miejsce 29 kwietnia 2010 r. Przed licznie zebranymi widzami wystąpili: Marcin Szpaderski, Dawid Tusk, Monika Tokarska, Andrzej Michalski, Kasia Duchowska, Paweł Ceynowa i Tomasz Łaskowski. Młodzi aktorzy zapewniali, że nie było to ich ostatnie przedstawienie na scenie imienia Stanisławy Przybyszewskiej.

Relacja z inauguracji Sceny Społecznej im. Stanisławy Przybyszewskiej

O Stanisławie Przybyszewskim – ojcu Stanisławy