Od 15 do 18 sierpnia odbyła się jubileuszowa, 10. edycja Sopot Match Race. Regaty te są ważnym wydarzeniem w świecie żeglarskim, ponieważ zaliczają się do cyklu zawodów Pucharu Świata, a jednak wydaje się, że nie są zbyt znane trójmiejskiej społeczności.

SopotNa początku warto wyjaśnić co możemy zobaczyć podczas Sopot Match Race. Match Racing to dyscyplina sportowa, w której jachty walczą w wyścigach jeden na jednego, gdzie rywalizuje każdy z każdym. Następnie odbywa się runda pucharowa, mająca wyłonić medalistów.

Organizatorem imprezy była Prime Grup Sp. Z o.o, a partnerami: Urząd Miasta Sopotu, Polski Związek Żeglarski oraz Międzynarodowa Federacja Żeglarska. Jachty, na których walczono nosiły tymczasowo nazwy od głównych sponsorów, między innymi Taurona, Ferrari Katowice, SONY czy New Age Media.

W tym roku rywalizowało dziesięć drużyn. W tak zwanym małym finale dwukrotny zwycięzca sopockich regat Pierre-Antonie Morvan pokonał Nowozelandczyka Reuben’a Corbett’a. W wielkim finale spotkały się drużyny dwóch Polaków – Karola Jabłońskiego i Przemysława Tarnackiego. Tarnacki pokonał rodaka w bardzo emocjonującej walce.

Sopot Match Race to nie tylko wyścigi jachtów, ale także wydarzenia towarzyszące. W tym roku należał do nich koncert Matthew Clarka i Luke’a Hiero w Zatoce Sztuki. Ponadto jeden ze sponsorów – Ferrari Katowice urządziło specjalny pokaz swoich samochodów na popularnym Monciaku.

To były pierwsze regaty, które miałam okazję oglądać i niestety nie da się ukryć, że jestem kompletnym laikiem, jeśli chodzi o techniczną stronę wyścigów. Nie przeszkodziło mi to jednak w podziwianiu jachtów, ich manewrów oraz załóg, które walczyły o jak najlepszy wynik. Na długo w mojej pamięci pozostanie również wspomnienie pierwszego rozpostartego żagla – spinakera. Mam nadzieję, że kolejne edycje zdobędą jeszcze większą publikę wśród mieszkańców Trójmiasta, a to coroczne wydarzenie stanie się ich chlubą.

Jestem ciekawa czy któryś z naszych Czytelników również oglądał Sopot Match Race?

Tekst: Pamela Filipczyk – studentka Wydziału Historii UG, specjalizacja edukacja regionalna, odbywająca praktyki studenckie na iBedeker.pl