Po serii wykładów poświęconych religiom etnicznym, przyszedł czas na zmianę kontynentu. Szósty wykład „Religie świata”, ks. dr. Krzysztofa Niedałtowskiego, stanowił wstęp do hinduizmu.

Przed rozpoczęciem wykładu ksiądz nawiązał do wydarzenia w jednej z gdańskich parafii, gdzie doszło do spalenia książek (sala dopowiedziała Harrego Pottera), afrykańskiej maski, hinduskiej rzeźby, buddyjskich artefaktów czy słonia z podniesioną trąbą. Ksiądz Krzysztof stwierdził, że takie postępowanie świadczy o braku podstawowej wiedzy z religioznawstwa, a na znak sprzeciwu (na czas wykładu) zdjął koloratkę i podkreślił, że wstyd mu za takie działania katolickiego księdza. 

Nie mamy klucza do hinduizmu

Nasz szok kulturowy w Indiach polega na tym – mówił ksiądz – że posługujemy się zupełnie odrębnymi, sprzecznymi ze sobą logikami. Logika, czyli narzędzie rozumowania. My się posługujemy (nawet nie widząc o tym) logiką arystotelesowską, czyli dwuwartościową logiką, której naczelną zasadą jest zasada niesprzeczności. Na subkontynencie indyjskim jest używana logika paradoksalna, dlatego trudno nam zrozumieć hinduizm, nie mamy klucza do tego świata. Potrzebna jest ogromna pokora, ogromny dystans, wielki spokój i ciekawość poznawcza, która i tak skończy się fiaskiem, ale próbować trzeba… Bo jeśli ktoś mówi, że jest 300 milionów bóstw, to jest politeizm, a oni twierdzą, że to jest monoteizm.

Prelegent uprzedził, że poznamy klimat hinduizmu, ale bez wchodzenia w szczegóły, bo one są dla nas najzwyczajniej nie do zrozumienia.

Zapraszam do wysłuchania wykładu.

[youtube]https://youtu.be/rP7DNmljBIw[/youtube]

Wykłady RELIGIE ŚWIATA

Cykl „Religie świata” został zainicjowany przez dr Nataszę Kosakowską-Berezecką z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.