W ramach przeobrażeń parkowej części Centrum Hewelianum, zostanie zrealizowane nowe oświetlenie parku i zabytkowych obiektów, a nad całością będzie czuwał nowoczesny System Zarządzania Energią.

Centrum Hewelianum / Fot. materiały prasowe

Centrum Hewelianum / Fot. materiały prasowe

Centrum Hewelianum uzyskało dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Dotacja będzie przekazana na działania proekologiczne.

Do zmian na Górze Gradowej, czyli na terenie ponad 20 hektarów, na którym mieści się gdańskie centrum nauki, mieszkańcy Trójmiasta zdążyli się już przyzwyczaić. Wystarczy wizyta po miesiącu lub dwóch – przeobrażenia widoczne są nawet dla stałych bywalców Centrum Hewelianum. Rewaloryzacja kolejnych obiektów fortecznych to tylko jeden, lecz ten najbardziej dostrzegalny efekt. Drugim są zmiany samego terenu – od przebudowy ulicy Gradowej, przez modernizację parkingów, aż po zmiany w przestrzeni parku. Już wkrótce rozpocznie się realizacja kolejnego projektu stanowiącego element kompleksowych działań proekologicznych, które od blisko 10 lat wdrażane są w Centrum Hewelianum. Dotychczas zainstalowano m.in. dziewięć pomp ciepła zasilających instalacje ogrzewania budynków, trzy centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła, trzy instalacje fotowoltaiczne produkujące energię elektryczną. Dzięki realizacji nowej inwestycji w przyszłym roku spacerowicze będą mogli podziwiać zmodernizowane oświetlenie parku, ale nie tylko.

Jednym z bardziej spektakularnych efektów, będzie zmiana iluminacji Pomnika Millenijnego, który jest bezsprzecznie najbardziej znanym punktem widokowym w tej części Gdańska – opowiada Przemysław Guzow, Dyrektor Centrum Hewelianum. Nas jednak najbardziej cieszy modernizacja oświetlenia. Po pierwsze ze względu na fakt, iż dzięki temu park Centrum Hewelianum stanie się bardziej nastrojowym miejscem na wieczorne spacery dla gdańszczan. Po drugie dlatego, że będzie on zasilany przy pomocy proekologicznych rozwiązań, co znacznie ograniczy koszty utrzymania oświetlenia. Podsumowując – dla zwiedzających będą to nowe wrażenia i oczywiście wzrost bezpieczeństwa, dla nas będzie to także wymiar ekonomiczny – dodaje Guzow.

Fot1. Centrum HewelianumW ramach projektu wymienionych lub zmodernizowanych zostanie 200 lamp znajdujących się na głównych ciągach pieszych: Sucha Fosa, otoczenie Redity Napoleońskiej, Bastion Jerozolimski oraz ponad 60 lamp podświetlających zabytkowe budynki. Specjalne oświetlenie zyska także Krzyż Milenijny i jego otoczenie. Nowe LED-owe oświetlenie będzie znacznie bardziej energooszczędne, co wpłynie na obniżenie kosztów jego eksploatacji o blisko 50%.

Drugim istotnym elementem projektu jest wdrożenie kompleksowego Systemu Zarządzania Energią, który będzie optymalizował pracę oświetlenia, dostarczał dane o zużyciu i parametrach energii, ewentualnych awariach. System umożliwi gromadzenie danych i ich analizę. Praca systemu wpłynie na podniesienie niezawodności oświetlenia, a tym samym wzrost poziomu bezpieczeństwa osób poruszających się po terenie Centrum.

Prace w parku mają rozpocząć się w drugiej połowie roku. Planowany czas zakończenia inwestycji to początek 2018 roku. Dotacja w wysokości blisko 792 tysięcy złotych pochodząca ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego zostanie przeznaczona na modernizację oświetlenia terenu Centrum Hewelianum oraz instalację systemu zarządzania energią.

Tekst powstał na bazie komunikatu prasowego Centrum Hewelianum.